Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, transfobije, bifobije i interfobije glasi „Nitko ne smije biti zapostavljen: ravnopravnost, sloboda i pravda za sve”. Usklađena je s krilaticom „Unija ravnopravnosti”, koja usmjerava Europsku komisiju u nastojanjima da promiče ravnopravnost za sve u svojem tekućem mandatu. Imajući na umu taj cilj, donijeli smo pet strategija za ravnopravnost koje obuhvaćaju rodnu ravnopravnost, borbu protiv rasizma, uključivanje Roma, prava osoba s invaliditetom i ravnopravnost LGBTIQ osoba. Više radimo i na osviještenosti o ravnopravnosti.
Stoga je cilj ovogodišnjeg Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, transfobije, bifobije i interfobije potaknuti nas da uzmemo u obzir raznolikost osobnih obilježja i preispitamo svoje stereotipe i pretpostavke, kao i mjere koje poduzimamo pojedinačno i zajednički jer bi mogle ugroziti uključenost, sudjelovanje i prava LGBTIQ osoba.
Europska komisija donijela je 2020. prvu Strategiju o ravnopravnosti LGBTIQ osoba kako bi se riješio problem nejednakosti i izazova s kojima se suočavaju LGBTIQ osobe. To je označilo novu fazu u nastojanjima EU-a da riješi problem diskriminacije LGBTIQ osoba, pri čemu su države članice i dionici na svim razinama udružili snage prema zajedničkom cilju.
Želimo stvoriti Europsku uniju u kojoj se promiče i štiti raznolikost, u kojoj svi mogu biti ono što jesu i voljeti koga žele, bez straha od diskriminacije, isključenosti, mržnje ili nasilja. U tom će nastojanju EU podržavati države članice, posebno u provedbi nacionalnih mjera kojima se dopunjuju europske inicijative.
VEZANI ČLANCI:
Agencija Europske unije za temeljna prava upravo je objavila rezultate treće ankete o LGBTIQ osobama na razini EU-a, a oni pokazuju da je 52 % LGBTIQ osoba otvorenije u pogledu svoje seksualne orijentacije, rodnog identiteta ili spolnih obilježja u svojem okruženju. To je povećanje od 6 % u odnosu na rezultate iz 2019. Međutim, 55 % ispitanika, odnosno 18 % više nego u prethodnoj anketi, izjavilo je da su bili izloženi uznemiravanju potaknutom mržnjom.
Čini se da ti rezultati potvrđuju ono što je već poznato: pandemija bolesti COVID-19 povećala je rizik od fizičkog i emocionalnog zlostavljanja LGBTIQ osoba jer su mnogi od njih tijekom ograničenja kretanja bili izolirani s pojedincima koji ih ne prihvaćaju ili koji su neprijateljski nastrojeni prema njima. Napomenuto je i da je zdravstvena kriza dodatno potaknula govor mržnje protiv LGBTIQ osoba jer su neki politički i vjerski vođe za širenje virusa okrivili LGBTIQ zajednicu.
Rezultati savjetovanja s dionicima koje je Komisija provela radi izvješćivanja o Strategiji o ravnopravnosti LGBTIQ osoba bili su u skladu s tim rezultatima jer je zaključeno da je trenutačni porast zločina iz mržnje i nasilja nad LGBTIQ osobama djelomično posljedica diskursa usmjerenih protiv rodnog identiteta i LGBTIQ osoba. Također, dionici su primijetili da su određene političke snage, čak i u zemljama u kojima je društvena prihvaćenost veća, nastojale ograničiti prava LGBTIQ osoba, čime su potaknuli nasilje i mržnju prema njima radi ostvarivanja političke koristi.
S obzirom na to posebno sam zahvalna na sve većem broju država članica koje u skladu sa Strategijom o ravnopravnosti LGBTIQ osoba ulažu sve veći trud kako bi postigle tu ravnopravnost. Države članice imaju aktivnu ulogu i na europskoj razini: organiziraju događanja na visokoj razini i pozivaju Europsku komisiju i druge međunarodne institucije da sustavno rješavaju problem diskriminacije, mržnje i nasilja nad LGBTIQ osobama.
>>> FOTO Znate li da Hrvatska ima svoj nacionalni cvijet? Štovali su ga Egipćani, mi smo ga nazvali po slavenskom bogu
Pozdravljam inicijativu belgijskog predsjedništva, koje je ovaj mjesec organiziralo prvi sastanak Vijeća za zapošljavanje, socijalnu politiku, zdravstvo i pitanja potrošača posvećenog ravnopravnosti. Nadam se da će buduća predsjedništva EU-a slijediti taj primjer.
Ovog tjedna sudjelujem na forumu u Haagu povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, transfobije, bifobije i interfobije i na konferenciji o ravnopravnosti LGBTIQ osoba koju je organiziralo belgijsko predsjedništvo EU-a. Dosad nismo svjedočili tolikoj predanosti problemima LGBTIQ zajednice, a to je važno za budućnost. Ohrabrujuće je to što države članice EU-a ne samo da se bore protiv diskriminacije nego i aktivno promiču ravnopravnost za sve u svojoj zemlji i šire.
Radujem se i što ću sudjelovati na konferenciji o ljudskim pravima tijekom ovogodišnjeg EuroPridea u lipnju u Solunu, zbog njegove važnosti za cijelu regiju.
Tijekom svojeg mandata prisustvovala sam svim povorkama EuroPridea i World Pridea jer sam htjela prenijeti poruku da nitko ne smije biti zapostavljen. No da bi se to ostvarilo, moramo općenito biti svjesni raznolikosti svih ljudi i interakcije te raznolikosti s identitetom LGBTIQ osoba.
Danas ponovno ističem poziv Europskog parlamenta da EU postane zona slobode za LGBTIQ osobe. Samo ako budemo imali otvoreno i uključivo društvo, moći ćemo doživjeti ravnopravnost kao stanje bez straha, diskriminacije ili nasilja.
FOTO Mračna prošlost hrvatske tvrđave: Opsjedale su je navodno zmije, a plemić je zazidao kćer da mu čuva blago
Ti sigurno nisi zapostavljena. Od hrane koju pojedeš bi se dvadesetoro djece nahranilo u Gazi. Zahvaljujem.