Mirela Lončar iskrvarila je 29. rujna 1995. na odjelu intenzivne njege zagrebačke Petrove bolnice a da nije doživjela trenutak da svoje tek rođene tri kćeri drži u zagrljaju. Nitko nikad neće odgovarati za njezinu smrt jer čovjek koji je više od 15 godina živio pod teretom sumnji i optužbi nije kriv što je majka triju djevojčica umrla. Koliko je bolno nepravedno što će smrt majke danas triju tinejdžerica ostati nekažnjena, još gore bi bilo za njezinu smrt kazniti pogrešnog čovjeka.
– Kao ženi koja je i sama rodila zastrašujuće mi je da u najvećoj klinici za žene kao što je Petrova žena iskrvari. Tužiteljica je u završnim riječima rekla: “Netko mora biti kriv za to”, ta me rečenica osupnula jer se nikad ne bi smjelo dogoditi da netko bude žrtveno janje, da se proglasi krivim samo zbog težine posljedica. Netko je kriv za smrt Mirele Lončar, ali to niste vi, a krivac je trebao biti ovdje na vašem mjestu – kazala je sutkinja Sanda Bramberger-Ostojić obrazlažući oslobađajuću nepravomoćnu presudu dr. Nikoli Ljubojeviću te dodavši da sud nakon cijelog postupka zna tko je krivac, ali da do suda krivci nisu došli.
Anesteziologinja umrla
Proces je pokazao da je ženi tijekom carskog reza tog 28. rujna dr. Josip Đelmiš, kojem je M. Lončar bila pacijentica, prerezao arteriju epigastriku, no to nije bilo prepoznato. Dr. Đelmiš odlukom tužiteljstva nije bio procesuiran, pa se sud njime nije mogao baviti. Osim dr. Ljubojevića, bila je optužena anesteziologinja Franka Ružić, no ona je umrla pa je proces protiv nje obustavljen. Tako je na optuženičkoj klupi ostao samo dr. Ljubojević, optužen da je te noći bio nadslužba u bolnici te da, unatoč tome što je žena 28. rujna do 20 sati pokazivala znakove hemoragijskog šoka, propustio odrediti pojačan nadzor tima specijalista nad njom u jedinici intenzivne njege, pa je žena umrla dan nakon carskog reza.
Htio ju operirati
No, suđenje je pokazalo da je dr. Ljubojević, kad se stanje Mireli Lončar pogoršalo, zvao njezina liječnika dr. Đelmiša, koji je procijenio da će se ženi krvarenje zaustaviti ako obavi ručnu eksploraciju materišta. Dr. Ljubojević je, za razliku od njega, smatrao da bi ženu trebalo operirati. Mireli Lončar se stanje nakratko popravilo nakon Đelmiševa zahvata, no umrla je ujutro 29. rujna.
Najbolje je okriviti i pred sud staviti nekog tko nije kriv. Onaj tko je stvarno skrivio smrt nije procesuiran, a pitanje je jednostavno ZAŠTO? Ako se zna tko je krivac i sutkinja zna, pa što treba napraviti da ga se dovede pred sud? Naše sudstvo i policija funkcioniraju tako da moj susjed može ubiti svoju ženu, ali ako on kaže da sam ju ja ubio mene će onda i osuditi. Čitajući zadnjih par dana članke vezane uz sudstvo i policiju dolazi se do lakog zaključka da ako se krivo parkiraš ili prođeš na crveno u hrvata su kazne rigoroznije nego za ubojstvo, pedofiliju, silovanje. Krasna smo mi državica nema što....