Legalizacija kanabisa bi Njemačkoj mogla donijeti godišnje porezne prihode i uštede od otprilike 4,7 milijardi eura te stvoriti 27.000 novih radnih mjesta, pokazalo je u utorak istraživanje dok političari nastoje dogovoriti pravila za novi sektor.
Vjerojatni budući kancelar Olaf Scholz i njegovi socijaldemokrati s lijevog centra (SPD) vode pregovore sa Zelenima, borcima za zaštitu okoliša te liberalnim FPD-om o trosmjernoj koaliciji.
Pregovarači SPD-a, Zelenih i FDP-a još uvijek razrađuju detalje koalicijskog dogovora, uključujući pravila pod kojim će biti dopuštena i regulirana prodaja i uporaba rekreacijskog kanabisa u najvećem europskom gospodarstvu.
Istraživanje Instituta za tržišno natjecanje (DICE) pri Sveučilištu Heinrich Heine u Duesseldorfu, a koje je naručila njemačka udruga za kanabis, pokazalo je da bi legalizacija kanabisa dovela do dodatnih poreznih prihoda od 3,4 milijardi eura godišnje.
Istovremeno, to bi moglo donijeti uštede od 1,3 milijarde eura godišnje policijskom i pravosudnom sustavu i otvoriti na desetke tisuća radnih mjesta u toj industriji.
Legalizacija kanabisa u Njemačkoj dala bi poticaj rastućem europskom tržištu za koje se očekuje da će do 2025. godišnje uprihoditi više od tri milijarde eura, u usporedbi s oko 400 milijuna eura ove godine, prema europskom izvješću o kanabisu analitičke tvrtke Prohibition Partners.
Uporaba kanabisa u medicinske svrhe u Njemačkoj je legalna od 2017.
VIDEO: Uhićena bivša tužiteljica iz afere Agrokor koja se sumnjiči da je Piruški Canjugi otkrivala informacije iz istrage.
kad bi legalizirali totalno proizvodnju i prodaju, uporabu, droge, država bi uzela velike novce narkobosovima, i stvar imala pod svojom šapom. kad bi legalizirali prostituciju, ne bi država imala problema za nezaposlenošću i kriminalom i tom sektoru. sivu ekonomiju izvući na sunce i iskoristiti. čudi me da udruge za ženska prava već nisu potegnule to pitanje, ženama treba omogućiti rad u slobodnim uvjetima, ako se danas plaća umjetničko djelo, riječ, pjesma, materijalna stvar, sve po zakonu, zašto zakoni ne bi omogućili slobodnu prodaju svojeg tijela? ako je potražnja za 'curama' velika, a država to brani, zašto ne riješimo taj problem? ali ti je tolka diskriminacija muških, oni čine manje od 10% ukupno uključenih u biznis, kako ih zaštititi, povećati im udio u toj struci? tolko pitanja, a ni jedan odgovor.. zanimljivo da rijetko koja zemlja ova pitanja rješava referendumski. zašto?