Sveučilište u Augsburgu potvrdilo je jučer da je zaprimilo prijavu kojom dvojica hrvatskih znanstvenika Ivan Đikić i Jure Zovko optužuju ministra Pavu Barišića za “autoplagijat”, odnosno da su više od 70 posto njegova doktorskog rada činili članci koje je objavio prije, što u radu nije naznačio.
U tijeku je verificiranje podnositelja prijave, potvrdili su sa Sveučilišta za Deutsche Welle. Kako će teći daljnja procedura, objasnila nam je profesorica Vesnica Garašić, koja je vodila Etički savjet Zagrebačkog sveučilišta.
– U Njemačkoj na svakom sveučilištu postoji pravobranitelj kojemu se dostavlja prijava. On procijeni ima li razloga sazivati stručnu komisiju, koja na razgovor može pozvati i Barišića i prijavitelje, kako bi se što preciznije utvrdila osnovanost prijave.
Koliko bi takav postupak mogao potrajati, teško je predvidjeti, no vjerojatno će ići brže nego što slični predmeti prolaze u Hrvatskoj – uvjerena je V. Garašić. Objašnjava da se osnova za prijavu protiv Barišića krije u pravilima tzv. Njemačke znanstvene zajednice, kojima se osigurava dobra znanstvena praksa, a primjenjuju je sva sveučilišta u zemlji.
Uz ta pravila, svako sveučilište može propisati i dodatni pravilnik, što je posebno nužno u područjima poput medicine, koja zahtijevaju dodatne etičke kriterije.
– Tim su pravilnicima strogo propisani kriteriji pod kojima netko može pristupiti obrani disertacije, a jedno od pravila je da kandidat u popisu literature navede sve izvore kojima se služio čak i ako su posrijedi njegovi znanstveni radovi.
Tako se postiže transparentnost u znanosti, u protivnom bi se znanstvenici mogli lažno prikazivati da puno rade, a zapravo objavljuju jedan te isti članak u raznim časopisima i na raznim jezicima – objašnjava Garašić.
Ističe kako je to posebno važno kada se radi o člancima na različitim jezicima, gdje je posebno teško utvrditi da su već objavljeni.
– Nenavođenje članaka je oblik znanstvenog nepoštenja. Iako nije tako velik krimen kao preuzimanje tuđeg rada, nepošteno je prema znanstvenoj zajednici – upozorava Garašić. Kako će završiti prijava protiv Barišića, ne želi prognozirati, no ističe da bi “autoplagijat”, ako se utvrdi, morao voditi k razrješenju ministra.
– Ako sveučilište u Augsburgu utvrdi bilo koji oblik nečasne radnje, to će biti dovoljan razlog da ga se razriješi – uvjerena je Garašić.
Barišić je i prije prozivan za plagiranje, zbog čega je saborska oporba protiv njega pokrenula postupak opoziva. Barišić je preživio, HDZ-ov koalicijski partner Most u glasovanju je ostao suzdržan, a njegovi čelnici pritom su naglasili da slučaj nije završen te da će ministrova sudbina ovisiti upravo o odluci sveučilišta u Augsburgu, na kojem je Barišić stekao doktorsku titulu.
Pokažu li se točnima navodi iz prijave za “autoplagijat”, očekuju da ministar sam odstupi s dužnosti. Nakon svega, Ivica Đikić priopćio je jučer kako više neće voditi Laboratorij za istraživanje tumora na Medicinskom fakultetu u Splitu.
Đikić je nezadovoljan javnim istupima rektora Šimuna Anđelinovića, koji ga je optužio za sukob interesa te premijera Andreja Plenkovića, kojega proziva da je u Saboru govorio neistine.
– Gospodin Plenković me je javno i nekorektno napao u Saboru. On se javnosti predstavio kao moćni branitelj plagiranja – optužio je Đikić premijera. Požalio se da je od izbijanja afere Barišić izložen napadima “vrlo sumnjivih ljudi, koji se nazivaju neprijateljskom emigracijom”, ali i poručio da će se i dalje boriti protiv plagiranja. – Ja sigurno nisam kriv za to, ovo je slobodna zemlja – kazao je jučer Plenković.
– Kolege u Saboru njegove su argumente pokušali koristiti kao svoje, ja sam raspravljao s njima, a ne s njim. Meni je žao što se to dogodilo – kazao je premijer za N1 dodajući da očekuje da će Đikić u svijetu dati svoj doprinos znanosti.
>> Đikić: Napuštam Hrvatsku kao znanstvenik. Nastavit ću borbu protiv plagiranja!
naši vrijedni petokolonaši ne miruju