Od 1. kolovoza u Njemačkoj djeca od godinu dana imaju zakonsko pravo na mjesto u vrtiću. Mnoge su općine do ovog datuma bile pod velikim pritiskom jer su na vrijeme trebale izgraditi vrtiće i zaposliti odgajatelje, piše Deutsche Welle.
Martinu Reichenwaldtu nije do smijeha. Ove godine ne može otići na ljetni odmor budući da se mora pobrinuti za izgradnju 29 kontejnera i Weilerswistu u kojima će boraviti djeca. Naime, od 1. kolovoza 2013.godine već jednogodišnjaci imaju zakonsko pravo na mjesto u vrtiću. Do sada je zakon ovo pravo jamčio samo djeci starijoj od tri godine. Dva tjedna prije ovog datuma postavljeni su privremeni vrtići na površinama veličine nogometnih stadiona.
U žestokom tempu ovdje su instalirani priključci za vodu, nužnici i kuhinje, montirani stolovi za previjanje djece, mjesta za spavanje, stolovi i stolice. Na kraju su raspoređene i igračke, ošišana je i trava i postavljena ograda. Naime, roditelji, koji za svoje potomstvo ne uspiju dobiti mjesto u vrtiću, ubuduće mogu tužiti svoje gradove i općine.
Sporne brojke
I tako se širom Njemačke radi i gradi u posljednjem trenutku kako bi bar približno bilo ostvareno zakonsko ovo pravo. Savez, savezne pokrajine i komune još 2007. godine dogovorile su se oko izgradnje mjesta u vrtićima. Ali dok su stigle dozvole za gradnju, angažirana poduzeća i zaposleno osoblje – protekle su godine. Koliko će roditelja zaista od 1. kolovoza prijaviti djecu u jaslice i vrtiće, do danas ne zna nijedan stručnjak. Da bi četvero od 10 djece bilo u vrtiću, moralo je biti otvoreno novih 780.000 mjesta, tako navodi Savezni ured za statistiku. Ministrica za obitelj Kristina Schröder (CDU) navela je dva tjedna prije ovog službenog datuma da je riječ o 830.00 mjesta. Ipak kritičari sumnjaju u taj broj.
Odgoj na više jezika?
Peter Schlösser, gradonačelnik Weilerswista, računa s time da između 50 i 70 posto svih roditelja u općini svoju djece žele dati u vrtiće. Mjesto sa 7500 stanovnika bilježi ogromno povećanje broja obitelji u Njemačkoj. Općina leži na raskršću autocesta Bliesheim, koji između Kölna i Euskirchena povezuje autoceste A1 i A61. U industrijskoj zoni svakodnevno nastaju nova radna mjesta. Samo u logističkom centru jednog lanca drogerija radi 1600 ljudi iz 62 zemlje. Za Petera Schlössera to je pozitivan razvoj. On može zamisliti da se odgoj djece u ovdašnjim vrtićima ponudi i na više jezika.
>>Vesele boje zasjale u Kolibriju, a stigle i njihaljke za djecu