Njemačke vlasti se nadaju da će 20-godišnji Ali Bashar, koji je optužen za silovanje i ubojstvo jedne četrnaestogodišnjakinje u Njemačkoj i koji je noćas uhićen u Iraku, biti izručen Njemačkoj ali su istodobno izrazile skepsu.
„Taj postupak bi mogao biti kompliciran. Mi nemamo nikakvih iskustva s tim kako se Irak ponaša u jednom ovakvom slučaju“, rekla je glasnogovornica Državnog odvjetništva u Wiesbadenu.
Njemački ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer je nakon objavljivanja vijesti o uhićenju 20-godišnjeg državljanina Iraka, rekao kako je postupak za izručenje već pokrenut.
Njemačka nema sklopljeni ugovor o izručenju s Irakom. Istodobno je Državno odvjetništvo odbacilo mogućnost suđenja u Iraku.
„S obzirom na to da osumnjičenom u slučaju okrivljujuće presude prijeti smrtna kazna, mi ne možemo postaviti zahtjev za pravnim gonjenjem u Iraku“, priopćilo je Državno odvjetništvo u Wiesbadenu gdje je 14-godišnja Susanne F. pronađena mrtva prije nekoliko dana.
U Susanninom rodnom gradu Mainzu su desno orijentirane grupacije za vikend najavile niz protestnih marševa želeći tako pokazati neslaganje s izbjegličkom politikom njemačke vlade.
Ali Bashar je 2015. s osmočlanom obitelji stigao u Njemačku ali im je odbijen zahtjev za azilom. Nakon ubojstva je objavljeno kako je 20-godišnjak već u nekoliko navrata imao sukobe s policijom a navodno je sudjelovao i u silovanju jedne 11-godišnje djevojčice u izbjegličkom centru u kojem je boravio.
Prije nekoliko dana cijela obitelj je preko Duesseldorfa pobjegla u irački grad Erbil gdje je Ali na zahtjev njemačkih vlasti noćas i uhićen.
Među političarima se razvila rasprava o tomu kako je bio moguć prolazak kroz sigurnosne granice u duesseldorfskoj zračnoj luci.
Obitelj je zemlju napustila uz pomoć zamjenskih putnih isprava koje su bile na arapskom.
Obitelj ubijene djevojcice prvo treba tuziti njemacku drzavu te jos osobno de belu kr macu. Oni su ih doveli oni su GLAVNI KRIVCI i trebaju snositi posljedice