PLANET POLITIKE

Njemačka trećesiječanjska koalicija

20.10.2005.
u 17:05

Na popisu nove njemačke koalicijske vlade doduše nema imena Račan, Tomčić ili Radoš. Ali novi kabinet njemačke kancelarke Angele Merkel, po međusobno suprotstavljenim interesima, neodoljivo podsjeća na šesteročlanu koalicijsku vladu lijevog centra iz zimskih dana godine 2000. u Hrvatskoj.

Koliko će vlasti imati kancelarka? Ili drugim riječima: Hoće li ona uopće imati vlast? Angela Merkel je u dvoboju s dugogodišnjim socijalističkim kancelarom Schröderom doduše pobijedila. Ali ubrzo nakon toga ispostavljen joj je račun za slab izborni rezultat (koji je zapravo bio izborni poraz), i to ne samo od bivšeg kancelara nego i iz vlastitih redova. Polovica mjesta u vladi, i to nadasve važni socijalni resori, ministarstvo vanjskih poslova te ministarstvo financija, otišli su socijalistima. Socijalisti su pristali na veliku koaliciju.

Međutim, nakon izbornog uspjeha Lafontainove Lijeve stranke socijalisti su u panici jer se boje da će im Lafontaine, u savezu s istočnonjemačkim komunistima Ericha Honeckera, preoteti prvenstvo u rješavanju radničkih pitanja. Socijalisti svim silama pritišću kancelarku da se odrekne što više neoliberalnih reformi.

Angela Merkel je, primjerice, već morala odustati od najvećeg dijela svoje pompozno najavljivane porezne reforme. Riječ je bila o poreznim promjenama koje bi trebale spriječiti njemačke kapitaliste koji, uzgred rečeno, plivaju u novcu da ne bježe u Bangladeš ili Vijetnam zbog preskupa rada, nego da investiraju u Njemačkoj. Sukob sa socijalistima još nije kraj noćne more za kancelarku. Postoje još dvije nepoznanice: njena vlastita stranka CDU i sestrinska Kršćansko-socijalna unija u Bavarskoj.

Edmund Stoiber, koji će sada prvi put napustiti München i otići u Berlin, ali ne kao premijer, nego kao ministar, odmah je iskoristio izborni neuspjeh nove kancelarke i svoje tajne suparnice: netom dan pristanak na nepopularnu reformu zdravstva Stoiber je povukao, ostavivši kancelarku na cjedilu. Izostanak toliko potrebnih promjena u zdravstvenom sustavu za nju je još jedan negativni bod u nizu. Stoiber više neće biti predsjednik bavarske vlade, ali ostaje predsjednik CSU-a. Socijalni problemi su ključ uspjeha na skorašnjim lokalnim izborima. Stoiber u vladu u Berlin šalje i Horsta Seehofera, svog socijalnog stručnjaka. Kažu da je kršćanin Seehofer veći borac za radnička prava nego socijalistička stranka SPD.

Ovako suprotstavljeni interesi doista podsjećaju na trećesiječanjsku koaliciju u Hrvatskoj. Za gospođu Merkel je ipak utješno što neće morati rješavati morsku granicu u Savudrijskoj vali.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije