DOBRA VIJEST

Njemačka uvodi novu regulativu: Evo kada i kako će državljani BiH dobiti njemačko državljanstvo?

Berlin: Predstavljena  nova njema?ka putovnica
Foto: Michael Kappeler/DPA
1/2
11.02.2024.
u 21:20

Dugotrajne naporne i skupe procedure za dobivanje njemačkog državljanstva od 1. ožujka, odlaze u prošlost.

Zbog brojnih političkih turbulencija, loše sigurnosne situacije, mnogi se odlučuju napustiti Bosnu i Hercegovinu. Za mnoge građane Bosne i Hercegovine to je upravo Njemačka. Novi uvjeti za sticanje njemačkog državljanstva koje je usvojio njemački parlament bit će zanimljivi mnogim ljudima iz BiH koji žive i imaju državljanstvo u Njemačkoj, kao i onima koji su u procesu sticanja državljanstva.

Riječ je o dugo očekivanoj reformi koja će olakšati stjecanje njemačkog državljanstva. Pod određenim uvjetima bit će moguće dvojno državljanstvo. Dugotrajne, mukotrpne i skupe procedure za dobivanje njemačkog državljanstva od 1. ožujka odlaze u prošlost, javlja N1.

Adisa Milag već dvadeset godina živi u Minhenu. Njemačko državljanstvo je dobila sa 23 godine, zbog čega se morala odreći bosanskohercegovačkog. Smatra da su novi reljefi konstruktivni. “Jako sam pozitivan u vezi s ovim razvojem u kojem je sada dozvoljeno imati dva državljanstva, ako živite u Njemačkoj. Nije to samo u kontekstu postupka, nego i emotivno jer mi je bilo teško što sam se morala odreći nečega što mi još pripada”, rekla je Adisa Milag za N1.

POVEZANI ČLANCI:

Reforma je omogućila vraćanje starog državljanstva, bez gubitka njemačkog. Potrebno je imati prebivalište u BiH najmanje godinu dana. Problem bi mogao biti entitetski zakon u Bosni i Hercegovini. “U Zakonu o državljanstvu Republike Srpske ne piše konkretno da mogu zadržati njemačko državljanstvo, a dobiti BiH. državljanstvo tj Republike Srpske i tu bi moglo biti potencijalnih problema. Kod Bosne i Hercegovine Zakon o državljanstvu BiH i Federacije BiH tu mogućnost nešto lakše predviđa“, kaže odvjetnik Kasim Rašidović iz Wuppertala.

Novi njemački zakon sada omogućuje strancima da dobiju državljanstvo nakon pet godina boravka u zemlji, umjesto dosadašnjih osam. Ako je faktor integracije izuzetno dobar, njemački državljanin se može postati i nakon tri godine. Postavlja se pitanje što je sa strancima koji su godinama imali tzv duldung, – ili u prijevodu tolerirani boravak, koji je znatno ograničen.

POVEZANI ČLANCI:

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije