Njemački predsjednik Joachim Gauck predložio je jučer u Berlinu da engleski jezik i službeno postane zajednički jezik Europske unije, javlja londonski Guardian i njemačka agencija DPA. U tjednu u kojem smo otkrili kako nas na engleskom jeziku predstavlja Ingrid Antičević Marinović u Europskom parlamentu, predsjednik najmoćnije europske zemlje tako se svrstao među one koji zagovaraju da se umjesto 23 službena jezika EU (od 1. srpnja, zajedno s hrvatskim jezikom bit će ih 24) počne koristiti jedan zajednički službeni jezik - engleski.
To bi, rekao je predsjednik Joachim Gauck, stvorilo veći osjećaj zajedništva među Europljanima.
- Uvjeren sam da u Europi mogu jedan pored drugog živjeti i osjećaj pripadnosti vašem materinjem jeziku, kao i upotrebljiv engleski jezik za sve životne situacije i sve životne dobi - rekao je predsjednik Njemačke u govoru u Berlinu u kojem je apelirao na građane Velike Britanije da ne napuštaju EU, što je mogućnost koja se otvorila nakon što je njihov premijer David Cameron obećao referendum o ostanku ili izlasku iz Unije.
Naglasio je da je za mlade ljude diljem Europe engleski jezik postao "lingua franca". Na što bi jedna hrvatska europromatračica vjerojatno uzviknula: - Lingva franka? Bat aj no spik frenč, aj spik ingliš, tenk ju...
Od prijedloga njemačkog predsjednika vjerojatno strahuje i odlazeći slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, koji je također potpuni antitalent za engleski jezik. Kad ga je nedavno jedan strani novinar u Bruxellesu pitao o problemu Ljubljanske banke i ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora u Sloveniji, otkrilo se ne samo da Erjavec govori vrlo lošim engleskim jezikom nego ni da ne zna pravilno izgovoriti ime susjedne zemlje. Desetak puta ponavlja nešto što zvuči kao "kroaša". Zvučni zapis njegove izjave možete poslušati na portalu ljubljanskog Dela. http://www.delo.si/assets/media/audio/20130222//erjavec.mp3
>>Ingrid Antičević u Europarlamentu: 'People must trust us! Thank you'
>>EK: Hrvatska će biti ekonomski zemlja slučaj u Europskoj uniji
>>'U EU ću govoriti hrvatski uz umetanje ča – kaj i bre – ba'
Sledecih par godina ce biti vrlo interesantne. Prvo kljucno pitanje je hoce li se UK odrzati. Ako se odrzi, sledece pitanje je hoce li stvarno izaci iz EU. Ja ovo vidim kao pokusaj da se UK malo odobrovolji, jer Kamerun preti referendumom o izlasku UK iz EU 2015. Ako referenduma bude, UK izlazi 100%. Da li je Nemackoj vazno da UK ostane u EU?