Njemačkoj obitelji azil u SAD-u zbog “vjerskog progona”

Romeike
VL
28.01.2010.
u 17:16

Roditelji nisu htjeli slati djecu u školu u Njemačkoj zbog izraza u obrazovnim udžbenicima za seksualne odnose, ilustracija vještica i vampira te lekcija s natruhama islama i budizma. Sud u domovini prijetio je da će im oduzeti djecu ako ih ne budu slali u školu.

U Njemačkoj je na pomolu žestoka rasprava o pravu na slobodno školovanje nakon što je obitelj evangeličkih kršćana iz Baden Württemberga dobila azil u SAD-u tvrdeći da ih se u domovini progonilo zbog vjere.

S ustavom – tvrdo!

Mediji u Njemačkoj i u EU naširoko navode probleme u koje su Hannelore i Uwe Romeike upali 2006. kada su troje od petero djece povukli iz osnovne škole u mjestašcu Bissingen an der Teck smatrajući da se obrazovni program kosi s njihovim kršćanskim nazorima. Žalili su se na tekstove s izrazima za seksualne odnose, ilustracije vještica i vampira te na lekcije iz etike za koje su roditelji zaključili da potječu iz islama i budizma. Počeli su ih školovati kod kuće iako njemački zakoni dopuštaju samo javne, vjerske i privatne škole. Kako se njemačka država ustava tradicionalno tako tvrdo drži da ne popušta ni Bogu ni vragu ni ikome između te kako su roditelji ignorirali pozive iz škole, u listopadu 2006. djeca su prisilno odvedena na nastavu. Roditelji su kažnjeni sa 70.000¤, a u studenom 2007. sud je zaprijetio da će im oduzeti roditeljsko pravo nad svih petero djece u dobi od tri do 11 godina ako tako nastave. Obitelj se nije pristala povinovati zakonima. Učitelj glazbe Uwe Romeike 2008. je stoga prodao klavire, obitelj je iznajmila kuću u Njemačkoj te su se preselili u SAD – u gradić Morristown, znan i kao “Biblijski pojas”, u Tennesseeju. Školovanje kod kuće u SAD-u je dopušteno, čime se koristi 1,5 milijuna djece. Romeikeovi su se povezali s obiteljima djecu kod kuće školuju iz istih razloga kao i oni te su zatražili i dobili politički azil, navevši da su najstarijeg sina u školi u domovini zbog toga druga djeca zlostavljala.

Perjanica demokracije

O kakvoj je rijetkosti riječ, pokazuje to što su u 2008. od 47.000 zahtjeva za azil u SAD-u pozitivno riješena 10.473 – a među onima koji su azil dobili samo je četvero Nijemaca. Ovakvo što dosad je bilo nezamislivo, posebno zato što vjernici Evangeličke crkve čine oko 30% stanovništva Njemačke, otprilike isto koliko ima i katolika. Ako Vrhovni sud potvrdi prvostupanjsku presudu suda u Tennesseeju, to bi bio presedan, a tražitelji azila iz Njemačke – perjanice demokracije i ljudskih pa tako i vjerskih prava – ušli bi u statistiku azilanata u SAD-u, uz bok političkim disidentima, žrtvama mučenja i članovima progonjenih vjerskih manjina iz svijeta.

Ključne riječi

Komentara 10

SI
Slo_Istran
18:49 28.01.2010.

Vjerski azil u SAD? Država je mogla djecu već prije oduzjeti tim zatucanim katolibanima, pa neka su oni odselili gdje god poželjeli!

Avatar punkufer
punkufer
10:50 29.01.2010.

Ljudima se silom natura nekakav način života kakav ne žele i koji nije u skladu s njihovim željama i običajima. Žalosno je da se ljudi jakog osjećaja za moral danas osjećaju ugroženo prljavštinom i nemoralom koji se nameću kao normalna stvar.

ZL
zeko.lopov
18:19 28.01.2010.

iz države s najstarijim i najboljim obrazovnim sustavom(po mom pedagoškom mišljenju) odoše u državu psihopata i sociopata sa stranim akcentom... bez pravilnog socijalnog odgoja( što nijedan roditelj ne može pružiti svojoj djeci, samo okolina) ta djeca neće imati j*** šanse...ali \"kod eSADa\" je sve moguće

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije