strogi plan štednje

Njemica objasnila zašto je bolje primati naknadu nego raditi: Metodom omotnice uštedjela 8 tisuća eura

dječja štednja
Foto: Pixabay
1/3
31.10.2023.
u 11:40

Mjesečna primanja obitelji Angeline Nitschke su 2.200 eura u koja ulazi i građanska naknada Bürgergeld koju čine dječji doplatak (Kindergeld) i roditeljski doplatak Elterngeld. Ne plaćaju stanarinu, nemaju dodatne troškove, zdravstveno osiguranje imaju temeljem nezaposlenosti i regulirano je preko Ureda za zapošljavanje

Angelina Nitschke (30) i njezin suprug imaju troje djece, a suprug ima i sina iz prvog braka i svi zajedno žive u istom kućanstvu. Mjesečna primanja su im 2.200 eura u koja ulazi i građanska naknada Bürgergeld koju čine dječji doplatak (Kindergeld) i roditeljski doplatak Elterngeld. Ne plaćaju stanarinu, nemaju dodatne troškove, zdravstveno osiguranje imaju temeljem nezaposlenosti i regulirano je preko Ureda za zapošljavanje. Obitelj Bürgergeld prima oko godinu i pol i od tada su uspjeli uštedjeti impresivnih 8.485 eura, piše Fenix magazin.

U nekim mjesecima uštede i do tisuću eura, a Angelina je za njemačke medije otkrila kako joj uspijeva toliko uštedjeti te kako se koristi tzv. “metodom omotnice”. Objasnila je da slijedi strogi plan štednje u kojem je odredila iznos koji “smije” mjesečno potrošiti za određenu stavku i toga se pridržava. Na primjer, za sokove je predviđeno 20 eura mjesečno kao i za slatkiše.  Ako od 20 eura namijenjenih za sokove ostane dva eura, stavlja ih u posebnu omotnicu.

VEZANI ČLANCI:

– U prosincu 2022. godine sam skupljala boce i novac stavljala na stranu. Na kraju je to bilo 220 eura s kojima je cijela obitelj provela jedan dan u lunaparku. Ne bacam niti jednu bocu, a to sam prije činila. Poanta je da se ne smijete smatrati žrtvom. U veljači ove godine smo dobili Bürgergeld, a dobili smo i dječji doplatak za mog posinka. No, u veljači smo i počeli s metodom “omotnice”. Jednostavno analiziram troškove, odvojim sve što mi treba za, na primjer, ljekarnu, drogeriju, mjesečne troškove kupovine…, i preko tog iznosa ne idem - objasnila je Angelina. Otkrila je i razlog zbog kojeg su postali primatelji pomoći, odnosno Bürgergelda.

– Moj suprug je radio kad sam ostala trudna po treći put. No, trudnoća je bila rizična. Kako se nisam mogla brinuti o djeci, suprug je na svom radnom mjestu tražio fleksibilnije radno vrijeme. Kako to nije uspio dobiti, morao je napustiti posao da bi se brinuo o djeci. U to sam vrijeme i ja radila u trgovini dok sam mogla. No, morala sam prestati i tako smo postali primatelji Bürgergelda - otkrila je Angelina koja za hranu izdvaja 115 eura tjedno.

Rekla je i da im je trenutačno isplativije da primaju pomoći nego da ide raditi. Ipak, obitelj ne planira dugoročno primati Bürgergeld. Angelinin euprug se školuje za informatičara, a kad se zaposli, prema njihovim procjenama, trebao bi primati plaću u iznosu od 3 tisuće eura. To znači, kaže Angelina, da bi mogli živjeti kao prosječna njemačka obitelj.

VIDEO Specijalci na ulicama Japana: ozlijeđen liječnik i pacijent nakon pucnjave, osumnjičeni u bijegu

Ključne riječi

Komentara 3

JA
JackB
07:26 01.11.2023.

Znaju to ovi novi Europljani već dugo, samo dokle tako

PO
Poka
14:15 31.10.2023.

Po njezinom bolje joj je sa 2.200Euro nego sa 4.000do5.000Euro kako je normalno.Tko pise te gluposti?Ja zivim u Njemackoj preko 30godina ali ovo jos nism cuo.Ona je sociala a to je sramota za Njemacku familiju a ona se jos hvali.

FU
Fusnota
12:50 31.10.2023.

Izmišljotina Teta je radila, muž je radio, tko je onda brinuo i djeci?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije