Iako prema novom nacrtu prijedloga izmjena Zakona o HRT-u glavni ravnatelj dobiva nevjerojatno velike ovlasti, nigdje u prijedlogu zakona nema stavke prema kojoj Nadzorni odbor (NO) ima pravo nadzirati njegov rad. Zamjerio je to vladajućima potpredsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Davorin Mlakar tijekom sjednice saborskog Odbora za zakonodavstvo te dodao kako ne vidi ni razlog za izmjenu zakona samo u tome da bi se drukčije odredilo imenovanje vodećih ljudi javne televizije.
– Kad gledamo ove izmjene i dopune zakona, one se svode samo na jednu stvar. Bez obzira na stanje na HRT-u, na financijske probleme s kojima se susreće javna televizija, na programske sadržaje, kanale koji su najavljivani, ovo je uglavnom izmjena zakona da bi se drukčije odredilo imenovanje glavnih tijela HRT-a. Mislim da je trebalo malo dublje prokopati po važećem zakonu pa vidjeti je li ovo stvarno jedina stvar koja se mora mijenjati – kazao je Mlakar te dodao kako je postojeći zakon donesen konsenzusom u Saboru pa ne vidi potrebu da se mijenja samo zbog načina imenovanja. Postupak za razrješenje glavnog ravnatelja pokreće NO, no nigdje u njegovim nadležnostima, prema prijedlogu zakona, nije izrijekom napisano da nadzire rad glavnog ravnatelja.
– Mislim da bi NO svakako trebao pratiti rad glavnog ravnatelja i mislim da su ovlasti glavnog ravnatelja preširoke – poručio je Mlakar te primijetio kako od četiri glavna tijela na HRT-u predviđena zakonom, glavni ravnatelj djeluje u tri, pa čak i u četvrtom tijelu - Nadzornom odboru, koje bi ga trebalo razriješiti, no ovaj put bez prava glasa. Berislav Šipuš, zamjenik ministrice kulture, Mlakaru je kazao kako NO ima ovlast nadzirati glavnog ravnatelja jer u prijedlogu Zakona piše kako nadzire rad HRT-a.
– Gdje to piše? Ovo što vi čitate jest nadzor nad HRT-om, a ja sam pitao za nadzor rada glavnog ravnatelja. On nije Hrvatska radiotelevizija, on je glavni ravnatelj. To u ovom članku ne piše – rekao je Mlakar, na što mu je Šipuš nejasno odgovorio:
– U svakom slučaju, obična logika bi mi rekla da glavni ravnatelj nije HRT, on upravlja i vodi poslovanje koje Nadzorni odbor može nadzirati – objasnio je Šipuš, na što mu je Mlakar dodao kako "jedino ne može nadzirati njegov rad."
SDP-ov nezavisni zastupnik Josip Kregar tražio je pak da se mandat privremenog ravnatelja, odnosno Josipa Popovca, trenutačnog predsjednika uprave, sa 30 skrati na osam dana.
– Neodgovorno je imenovati osobu koju smatramo odgovornom za loše stanje na HRT-u na toliko dugo razdoblje. Zato mislim da bi trebalo izabrati između dva rješenja, da izbacimo izbor privremenog ravnatelja te da odmah imenujemo vršitelja dužnosti ili da rok vladavine privremenog ravnatelja skratimo sa 30 na osam dana – kazao je Kregar. I dok HDZ-ov Mlakar nikako nije dobivao konkretne odgovore i objašnjenja za svoja pitanja i prijedloge, Kregarov zahtjev odmah je naišao na odobravanje.
– Mislim da bi skraćivanje ovih 30 dana na 8 moglo biti moguće – kazao je Šipuš koji je demantirao i optužbe HDZ-ovaca da Europska komisija nije dala zeleno svijetlo izmjenama ovog Zakona.
– Mi smo dobili iz Bruxellesa mišljenje Europske komisije na Nacrt prijedloga Zakona o HRT-u u kojemu je izraženo zadovoljstvo jer Nacrt prijedloga ne smeta, odnosno ne dodiruje pravnu stečevinu EU. Sve su primjedbe na Nacrt prijedloga prihvaćene, iako nisu dio nekog političkog kriterija – poručio je Šipuš.
Predsjednica odbora, SDP-ova Ingrid Antičević Marinović zamjerila je iznošenje optužbi koje se javljaju u posljednje vrijeme, a koje kažu da izbor ravnatelja nije transparentan.
– Treba napomenuti da u Italiji vlada imenuje ravnatelja televizije. Ja mislim da je ovo pametnome dosta i da oko toga ne treba trošiti više riječi – zaključila je. Nakon rasprave, Odbor je prihvatio predložene izmjene Zakona, s tim da je HDZ-ov Mlakar glasovao protiv njih, dok je Nikola Vuljanić iz Hrvatskih laburista ostao suzdržan.
Neodgovorno je imenovati osobu koju smatramo odgovornom za loše stanje na HRT-u na toliko dugo razdoblje. ------------------------------ :) ma neodgovorno je što se ovakve izjave smiju reći u javnosti