Vodeći njemački intelektualac, kako ga naziva Der Spiegel, i vjerojatno najcjenjeniji filozof današnjice Jürgen Habermas, komentirao je u članku za "Süddeutsche Zeitung" žestoku raspravu o njemačkoj reakciji na rusku invaziju na Ukrajinu.
S jedne strane, 92-godišnjak vidi "moralno ogorčene tužitelje" koji traže jaču potporu Ukrajini, uključujući i teško naoružanje. A s druge pak strane, njemačku "promišljenu i opreznu saveznu vladu", koja ne želi postati strana u ratu u pozadini potencijala ruske nuklearne prijetnje, piše Habermas.
Prema Habermasu, odluka da se ne postane strana u ratu bila je moralno utemeljena, ali Zapad je njome vezao ruke. Zapadne države su, kaže Habermas, u hladnome ratu naučile da se rat s nuklearnom silom "više ne može 'dobiti' u bilo kojem razumnom smislu". Ulazak u rat na strani Ukrajine mogao bi potaknuti Rusiju da koristi nuklearno oružje, upozorava Habermas.
Problem je, međutim, u tome što Putin odlučuje "kada je Zapad prešao prag definiran međunarodnim pravom, preko kojeg on formalno vojnu potporu Ukrajini smatra ulaskom Zapada u rat". Rizik od svjetskog požara ne ostavlja "prostora za rizični poker", piše Habermas.
S druge strane, Zapad “ne može dopustiti da ga se toliko ucjenjuje.” Prepuštanje Ukrajine njenoj sudbini bio bi “ne samo skandal s političkog i moralnog stajališta, ono ne bi bio ni u vlastitom interesu”. Uostalom, očekivalo bi se da bi se konstelacija mogla ponoviti u Gruziji ili Republici Moldaviji - "a tko bi bio sljedeći?", pita Habermas. Zato se ne protivi potpori Ukrajini "do momenta neposredne uključenosti" - odnosno do izravne uključenosti u rat.
U ovoj konstelaciji Habermas pozdravlja činjenicu da kancelar Olaf Scholz inzistira na "politički odgovornoj i činjenično sveobuhvatnoj procjeni". No, ovaj potonji sebe vidi suočen s "oštrom borbom mišljenja potaknutom glasom medija o vrsti i opsegu vojne pomoći za Ukrajinu".
Habermas kritizira žestoke verbalne strijele upućene iz Kijeva prema Berlinu. "Političke pogrešne procjene i pogrešan kurs koji su postavile prethodne savezne vlade" ukrajinska strana "brzo pretvara u moralnu ucjenu".
Prema Habermasu, koji je rođen 1929., "nagli moralizirajući poriv ukrajinskog vodstva, odlučnog u pobjedi" i "potpuno nova stvarnost rata" "izvukli su mlade ljude iz njihovih pacifističkih iluzija". U tom kontekstu izričito spominje Annalenu
Baerbock,"njemačku ministricu vanjskih poslova koji je postala ikona", zagovarajući uime do jučer pacifističke stranke Zeleni isporuku teškoga oružja Ukrajini.
U ovom kontekstu Der Spiegel zaključuje da su dojučerašnji "pacifisti postali panceristi", a Zeleni su se transformirali u "maslinasto zelene", ilustrirajući novu naslovnicu Der Spegela slikoma Annalene Baerbock u pancirki sa suncokretom u ruci.
Nova zapaljiva izjava jučer je zaokupljala njemačku javnost - ukrajinski veleposlanik u Berlinu Andrij Melnik kritizirao je novo odbijanje njemačkog kancelara Olafa Scholza da otputuje u Kijev.
"Igra uvrijeđene jetrene kobasice ne zvuči baš državnički", narugao se ukrajinski veleposlanik njemačkom kancelaru, prenosi agencija DPA.
"Riječ je o najbrutalnijem ratu uništenja, a ne o dječjem vrtiću", rekao je Melnik.
Scholz je na ZDF-u rekao da je odbijanje gostoprimstva saveznom predsjedniku Franku-Walteru Steinmeieru, koji je želio ići u Kijev sa šefovima država Poljske, Latvije, Estonije i Litve, razlog zbog kojega ni on ne namjerava posjetiti Kijev.
>> VIDEO Rusija planira službeno objaviti rat Ukrajini?
Da li pojedini ukrajinski dužnosnici svojim izjavama prelaze mjeru dobrog ukusa? Koga je molit nije ga srdit.