Banski dvori

Nova vlada već staje na kočnicu, jedini hitan potez bit će veći PDV

'05.01.2012. Zagreb - U Banskim dvorima odrzana je 2. sjednica Vlade RH.Slavko Linic Photo: Robert Anic/PIXSELL'
'Robert Anic/PIXSELL'
07.01.2012.
u 09:54

Niže stope PDV-a za takozvane osnovne proizvode neće se uvesti odmah, nego tek u srpnju 2013.

Nova vlada krenula je u "petoj brzini" – u prvim danima nakon pobjede na izborima ministri su najavili na desetke novih zakona i reformi. Odnosno, upravo ono što su građani očekivali i, u krajnjoj liniji, zbog čega su im i dali svoj glas.

Manje za zdravstveno

Velike promjene najavljivali su posebice u poreznoj politici – uvođenje poreza na dividendu, smanjenje cijene rada, porez na imovinu... A onda su se počeli povlačiti. Izgleda da je povećanje opće stope PDV-a jedini potez koji će nova vlada povući u vrlo kratkome roku.

– Kratkoročno je najefikasnije povećati PDV-a jer je to jednostavno i brzo se vide rezultati. Ali veći PDV ne uvodimo isključivo radi punjenja proračuna i zatvaranja deficita. Paralelno ćemo smanjiti i doprinose za zdravstveno osiguranje, a u relativno kratkom roku uvest ćemo i porez na dividendu – kaže naš izvor iz Vlade. Još zanimljivije, međustope (odnosno niži PDV za takozvane osnovne proizvode) neće se uvesti istovremeno s povećanjem opće stope.

– Dinamiku uvođenja međustopa vezat ćemo s ukidanjem nulte stope PDV-a, odnosno ulaskom Hrvatske u EU – kaže naš izvor. Iz čega se da zaključiti da će se niže stope, koje bi siromašnijim građanima trebale biti kompenzacija za dodatne troškove koje će imati zbog povećanja opće stope, ali i najavljenog povećanja cijena struje, plina i drugih "komunalija", uvesti tek nakon 1. srpnja 2013. godine.

Čini se da neće biti ništa ni od brzog uvođenja poreza na imovinu koji će se temeljiti na vrijednosti nekretnine iako je ministar financija Slavko Linić rekao da će Vladi trebati od šest do dvanaest mjeseci da pripremi teren za njegovo uvođenje.

Prva faza – ekstra imovina

Stručnjaci upozoravaju da je takvo što sasvim nerealno jer Hrvatska nema sređene zemljišne knjige, a i sam proces popisivanja i procjene vrijednosti svih nekretnina posao je za koji treba puno više od jedne godine.

– Postoji jednostavnije rješenje. U prvoj bi se fazi mogao uvesti samo porez na ekstra imovinu koja nije iznajmljena i kao takva uredno prijavljena, čime bi se eliminirala siva ekonomija, a porez na imovinu u širem smislu uvesti poslije – kaže naš izvor. Bivši pročelnik katedre za financije Pravnog fakulteta Božidar Jelčić slaže se da je povećanje PDV-a najjednostavniji, a vjerojatno i nužan potez. No, čudi se što Vlada ne razmišlja o uvođenju visoke stope poreza na nasljedstvo – jednostavne, brze i učinkovite mjere za stabilizaciju proračuna.

Komentara 220

CA
Capolo
10:31 07.01.2012.

Na zgradu vlade samo staviti rešetke i poslati im prugasta odjela. I neka to bude na naš račun, sa užitkom ćemo platiti

OB
-obrisani-
10:19 07.01.2012.

. ..55.000.000.000 €...zamislite...55.000.000.000 €...a tek ostalo...!! . .ima puno posla, za izvaditi se iz te cifre........puuuuuuunooooooo....!!! . .

JM
Juraj_MALI
10:18 07.01.2012.

Banditi i lopovi, haračite i ljudima uzimate kruh iz usta. SRAMITE SE!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije