Stanovnici najrazvijenijih država svijeta konzumiraju manje alkoholnih pića, no zabilježen je porast konzumacije alkohola među mladima, pokazuje najnovija studija Organizacije za europsku suradnju i razvoj (OECD).
U studiji koja prati i analizira podatke u posljednjih dvadeset godina vidljivo je kako je prosječna godišnja potrošnja alkoholnih pića u 34 države članice OECD-a u posljednjih dvadeset godina niža 2,5 posto i iznosi 9,1 litru alkohola po stanovniku. No, ono što zabrinjava jest ozbiljan porast opijanja među mladom populacijom, onom do petnaest godina, u kojoj je postotak dječaka koji su pili alkohol narastao sa 30 na 43 posto, dok je kod djevojčica taj porast još veći i zabrinjavajući. Postotak djevojčica koje su imale iskustva s pijanstvom narastao je sa 26 na 41 posto. Stručnjaci upozoravaju kako je ovakav porast opijanja među mladima veliki zdravstveni i društveni problem te da hitno treba djelovati. Kao kriterij opijanja uzima se konzumacija pet ili više pića u jednoj prilici.
Zanimljivo je kako je među državama članicama OECD-a najveći rast među konzumentima alkoholnih pića zabilježen u Estoniji, Austriji, Francuskoj, Irskoj i Češkoj, dok su na dnu ljestvice Indonezija, Turska, Indija i Izrael. U posljednja dva desetljeća opijanje je najviše smanjeno u Italiji, Francuskoj i kod naših susjeda Slovenaca, a povećalo se u Rusiji, Estoniji, Indiji i Kini. OECD kao jednu od glavnih preventivnih mjera predlaže povećanje poreza na alkoholna pića, i to na deset posto.
>>Pijanima za volanom uređaj koji blokira pokretanje automobila
>>U Hrvatskoj 200.000 alkoholičara, potrošnja po glavi pri vrhu EU
Gajba Ožujskog u BiH je 80kn u RH 140kn, nisam primjetio da su u bosni svi pijani. Ljudi piju iz očaja kad ne vide izlaz iz situacije u kojoj su a ne zato što je pivo jeftino. Ali to bi zahtjevalo riješavanje problema zbog kojih su očajni (ekonomska situacija), a jednostavnije je digni porez i to je to.