GOST SURADNIK

Novi revolucionari

12.06.2006.
u 19:01

Nisam ni ja u tome nešto posebno: i meni na jetra idu političari, osobito hrvatski. Imam za to dobrih razloga, no sad ih ostavljam po strani, da bih se mogao pozabaviti pojavom koja mi ide na jetra kao i političari, ako ne i više. A to je sveopća hajka na političare kao takve!

Potječem iz političkog sustava u kojem službeno nije bilo političara. Kad su 1945. vlast osvojili komunisti - a osvojili su je krvavim državnim udarom koji je dugo bio poznat pod nazivom "socijalistička revolucija" - prvo su se obračunali s onima koji su tu vlast držali prije njih, a to su bili političari. Obračun je bio tako temeljit, da od političara nije ostalo ništa (mnogi su i fizički uklonjeni), pa čak ni njihovo ime. Novu su vlast organizirali revolucionari kao elita i politički (poslije: društveno-politički) radnici kao provoditelji volje te elite. Političari i sve drugo što je imalo bilo kakve veze sa starim poretkom proglašeno je smećem i odbačeno na smetlište (povijesti).

Kad se naziv ipak nije mogao izbjeći, primjerice u govoru o tzv. nenarodnim režimima (paradoksalno, takvima su se smatrali režimi u kojima je sam narod, na slobodnim izborima, birao svoju vlast), upotrebljavao se samo u sintagmama "buržoaski političari", "reakcionarni političari"... te, u najblažem slučaju, "građanski političari". Nekadašnjeg "socijalističkog rukovodioca" Marka Belinića svojedobno sam neoprezno nazvao političarom. "Mladi druže", pobunio se, "ja nisam političar, ja sam se protiv političara borio". "Oprostite, ali što da onda napišem uz vaše ime?" "Napiši: revolucionar", poučio me, u čudu kako ja kao "društveno-politički radnik" u novinama to ne znam.

Na početku devedesetih, kad je "narodni režim" propao, a "nenarodni" trijumfirao, pa je narod opet mogao slobodno birati koga hoće, društvene su se prilike normalizirale. Pouzdan znak te normalizacije bio je povratak političara i kao zanimanja i kao pojma bez negativnog predznaka. Na žalost, ne zadugo, jer brzo je pokrenut proces ozloglašavanja i politike i političara. Počela je hajka u kojoj i danas laje sve što može lajati i grize sve što može gristi. Političari su postali ili omraženi ili, što je još gore, smiješni. I to - SVI!

Ponavlja li se četrdeset peta? Da, na neki način. Naime, demokratski poredak koji simboliziraju političari opet nekome smeta. S tim što se sada političare ne likvidira metkom, nego porugom; ne baca ih se na smetlište, ali ih se vuče po blatu. No, cilj je isti: eliminacija političara iz posla koji su im povjerili birači, a to je vladanje.

I kako onda da nas bjesomučni progon političara ne brine više nego njihovi grijesi! Što je manje vlasti u rukama (legalno izabranih) političara, više će je biti u raljama novih revolucionara iz financijskih i medijskih komiteta, koji do volje građana drže manje od onih iz četrdeset pete.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije