Novo kinesko čudo bit će još veće i začudit će svijet, obećao je jučer kineski predsjednik Xi Jinping u 90-minutnom govoru u povodu ekonomskih reformi koje je prije točno 40 godine pokrenuo tadašnji kineski čelnik Deng Xiaoping i koje su dovele Kinu od zemlje u razvoju do druge ekonomske sile svijeta.
Trumpu između redaka
Xi je desetak puta spomenuo Denga, ali ne spominjući ime američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je pokrenuo ekonomski rat protiv Kine, kazao je da “nitko ne smije kineskom narodu diktirati što treba ili što ne treba činiti”.
Deng Xiaoping 18. prosinca 1978. govorio je Komunističkoj partiji kako je potrebno “emancipirati misli i tražiti istinu u činjenicama”. A činjenica je da je socijalizam koji je provodio Mao Ce Tung bio sinonim za siromaštvo za sve te je Deng najavio reforme. Kakve? Čuvena je bila uzrečica koja mu se pripisuje i koja je pokrenula ekonomske promjene o tome da “nije važno je li mačka crne ili bijele boje, već lovi li miševe”. Dakle, nije bitna ideologija koja je Mao Ce Tungu bila na prvom mjestu, već je bitna učinkovitost. Istina, nije došlo do političkih promjena u smislu višestranačke demokracije, ali i Komunistička partija je, barem u ekonomskim pitanjima, postala fleksibilnija.
Xi Jinping sada kliče ekonomskom čudu pod upravljanjem KP-a. Dostigli smo epohalne ciljeve, pomaknuli smo nebo i zemlju, kaže Xi, a prije 40 godina “bili smo na rubu propasti zbog grešaka Kulturne revolucije” koju je bio pokrenuo Mao.
Jačanje vojske
Naime, Mao je tzv. kulturnom revolucijom polovicom šezdesetih godina prekinuo reformatorske ideje. Mao je naglašavao važnost komunističke ideologije koju su na bajunetama pronosili vojska i tzv. Crvene garde, a zatvarane su škole, jačan je teror i bilo je, navodno, ubijeno dva milijuna neistomišljenika.
Xi je sada kazao da je Deng usmjerio Kinu prema reformama te je spomenuo kako BDP raste u prosjeku godišnje 9,5 posto u odnosu na globalni rast od 2,9 posto. Prije 40 godina kineski BDP činio je 1,8 posto ukupnog svjetskog bruto proizvoda, a danas čini 15 posto. Maova Kina bila je gladna, a reformama je 740 milijuna Kineza izašlo iz siromaštva.
“Vrijeme nedostatka hrane i odjeće koje je proganjalo naš narod tisućama godina završeno je i nikada se neće vratiti”, kazao je Xi i zajamčio kako će se nastaviti proces reformi i otvaranja. Najavio je ekonomiju koja će biti sve otvorenija prema svijetu.
“Kina nije prijetnja. Peking se jasno suprotstavlja autoritarizmu i hegemoniji”, kazao je Xi i naglasio važnost stvaranja jake nacionalne obrane i povećanje “političke vjernosti” kineske vojske. Peking je za multilateralni ekonomski sustav i ne želi se razvijati na račun drugih, kazao je Xi.
Pogledajte video: Europska vojska
Nakon Rusije i Kina okrece ledja teskom komunizmu, ljevicarenju i avetima iz proslosti. Like it. Bravo za njih.