Na kineski 'čelični zid'

'Nuklearno upraviteljstvo': Savez Amerike, V. Britanije i Australije protiv Kine

U.S. President Biden meets with Australian PM Albanese and British PM Sunak at Naval Base Point Loma in San Diego
Foto: LEAH MILLIS/REUTERS
1/3
14.03.2023.
u 22:56

Ponovo pokazujemo da demokracije mogu osigurati vlastitu sigurnost i prosperitet, i to za cijeli svijet, kaže Joe Biden

U završnom govoru u kineskom parlamentu, gdje je dobio jednoglasnu potporu za treći mandat predsjednika, što je bez presedana u povijesti Kine, Xi Jinping izjednačio je važnost gospodarstva sa sigurnošću i stabilnošću u zemlji, ali je isto tako obećao da će kinesku vojsku pretvoriti u “čelični zid” koji će moći štititi kineske interese izvan zemlje.

Stabilnost Indo-Pacifika

Potreban je napredniji sustav nacionalne sigurnosti, naglasio je Xi u govoru u kojem je riječ sigurnost upotrijebio čak 91 put. Taj “kineski zid sigurnosti” zapravo je modernizirana vojska u kojoj je taj proces već počeo. Vrlo brzo dobio je odgovor. U San Diegu u Kaliforniji susreli su se američki predsjednik Joe Biden, britanski premijer Rishi Sunak i australski Anthony Albanese. Naime, 18 je mjeseci prošlo od pakta AUKUS koji je poremetio odnose s Francuskom jer je Australija zbog njega odustala od kupnje podmornica od zemlje.

I to će biti teško izgladiti jer je posao s Francuzima za njihove nuklearne podmornice bio težak 66 milijardi dolara. Ništa zato, kupit će podmornice od Sjedinjenih Država. Riječ je o tri nuklearne podmornice, ali i transferu tehnologije kako bi Australija zajedno s Velikom Britanijom mogla u nekom trenutku izgraditi i dorađenu verziju podmornica koje će stići iz Amerike. Riječ je o prvom ustupanju ovog sofisticiranog znanja Amerikanaca u 65 godina. Lideri triju zemalja opisali su AUKUS kao ključno savezništvo tri države u suprotstavljanju Kini u vrijeme pojačanih tenzija, čega je dio i ovo “nuklearno upraviteljstvo”, kako ga zovu američki mediji.

– Sjedinjene Države desetljećima su čuvale stabilnost u Indo-Pacifiku za ogromnu dobrobit naroda u cijeloj regiji. Ponovo pokazujemo da demokracije mogu osigurati vlastitu sigurnost i prosperitet, i to ne samo za nas već za cijeli svijet – rekao je Joe Biden na skupu trojice lidera. Ovo je jasan znak i poruka Kini da su zapadni saveznici spremni odgovoriti na jačanje kineskog utjecaja u južnoj Aziji i tom dijelu Tihog oceana. Peking će tako ove godine porinuti svoj treći nosač aviona, dok su vojne vježbe oko Tajvana već ranije prestale biti vijest. Australija u ovom trenutku koristi starije podmornice klase Collins koje su na dizelski pogon. Nove koje će dobiti, klase Virginia, dvostruko su dulje, a primaju tri puta više posade, 132 člana. Usto nuklearna podmornica može ostati ispod vode neograničeno te može lansirati krstareće rakete razornije moći. Peking zbog toga optužuje Washington da krši sporazum o neširenju nuklearnog oružja, pogotovo transferom tehnologije kojom se takvo oružje može izrađivati.

– Pozivamo SAD, Veliku Britaniji i Australiju da napuste mentalitet hladnog rata i igre s nultim rezultatom, poštuju međunarodne obveze u dobroj vjeri i učine više poteza koji vode regionalnom miru i stabilnosti – poručuju iz kineskog ministarstva vanjskih poslova.

Nuklearno bez nuklearnog

U zajedničkoj izjavi čelnika triju zemalja AUKUS-a odbacuju se te kritike te se ističe kako se “nastavljaju konzultacije s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju kako bi se razvio pristup neširenju nuklearnog naoružanja koji postavlja najjači presedan za stjecanje sposobnosti izgradnje i održavanja podmornice na nuklearni pogon”. Biden je tu komplikaciju malo pojasnio rekavši kako će se raditi o podmornicama koje će ići na nuklearni pogon, ali neće imati nuklearno naoružanje. Na Veliku Britaniju ovo se većim dijelom ne odnosi jer ona već ima nuklearno naoružanje u podmornicama, a Rishi Sunak objavio je da će se uložiti šest milijardi dolara u sljedeće dvije godine kako bi se obnovilo i popravilo zalihe ključnog streljiva, moderniziralo nuklearne snage te financiralo sljedeću fazu podmorničkog programa AUKUS.

>> VIDEO Najteži dani za Donalda Trumpa: Njegovi najbliži saveznici priznali da ga 'strastveno mrze'

Komentara 4

RE
realisticki
09:56 15.03.2023.

U americi niču bankovne krize koje utječu i na funkcioniranje bankovnog sektora u svijetu Europi pa tako i u Hrvatskoj. U VL se ne piše i ne diskutira o tome što nije povezano sa ratom u Ukrajini, naoružanjem, i geopolitičkimm previranjima o svijetu. Možda bi tu trebatrebalo napisati i naglasit to da je ta kriza u Silicon Valley Bank prouzročena nakon trgovanja obaveznicama, da naš prekooceanski partner nije takav kakvoga nam se ga u Hrvatskoj predstavlja.

Avatar mason
mason
09:40 15.03.2023.

Xi je dobio potporu komunisticke partije I tako postao predsjednik po treci put. A za koga bi glasa narod to nije bitno, Smrdljivi komunizam u Kini ce zavrsit kao u SSSRu I bivsoj smrdoslaviji.

FU
Fusnota
07:45 15.03.2023.

Je li moguće da Kina proziva druge države zbog širenja vojnog potencijala.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije