"Kad sam u petak čuo vijest da je zdravstveno kritično i operiran, počeo sam moliti za njega. On je izuzetna figura američke vanjske politike, najvažniji član tima za Afganistan i Pakistan, neumorni državni službenik kojem se dive Amerikanci i narodi diljem svijeta". Tim je emotivnim riječima predsjednik Barack Obama komentirao iznenadno hospitaliziranje veterana američke diplomacije Richarda Holbrookea, kojem je u petak pozlilo na radnom mjestu u State Departmentu, tijekom sastanka s Hillary Clinton, pa je hitno prebačen u bolnicu Sveučilišta George Washington. Dijagnosticirano mu je puknuće aorte i operacija je trajala do subote navečer. Liječnički konzilij javnosti je poručio da je Holbrooke stabiliziran, ali je i dalje u kritičnom stanju.
Brza smrt
Svi američki mediji prenose vijest o mogućnosti da 69-godišnji Holbrooke umre, navodeći da je patio od bolova u prsima, a imao je problema s krvnim ugrušcima. "Ruptura aorte obično znači brzu smrt ako se odmah ne djeluje, jer zbog smanjenog dotoka krvi nastaju komplikacije s mozgom i drugim organima", izjavili su njegovi liječnici. Holbrooke je, dva tjedna nakon predsjednikove inauguracije, imenovan posebnim izaslanikom Baracka Obame za Afganistan i Pakistan, i u trenutku kad se u petak onesvijestio upravo je podnosio šefici Clinton detalje o trenutačnom stanju u Afganistanu.
Clintonov uspjeh
Najveći diplomatski i politički utjecaj ipak je imao u vrijeme pregovora i potpisivanja Daytonskog sporazuma iz 1995., kojim je završen trogodišnji rat u Bosni i Hercegovini. "Daytonski sporazum za koji smo se izborili prije deset godina je umijeće mogućega, jer je u tom trenutku bio jedino suvislo rješenje za mir i cjelovitost u BiH. Nakon što je Jimy Carter prije tridesetak godina potaknuo uspješni sporazum između Egipta i Izraela, američka administracija do 1995. nije imala ništa toliko značajnoga u vanjskoj politici poput dogovora u Daytonu, i to je bio veliki vanjskopolitički uspjeh Billa Clintona", rekao je Holbrooke u razgovoru za Večernji list 2005. "Danas mislim da smo trebali više surađivati s Tuđmanom. Dobio sam naredbu iz Washingtona da zaustavim prodor hrvatske vojske prema Banjoj Luci i Tuđman je bio kooperativan, ali možda bi bilo drukčije da smo ih pustili da to odrade", dodao je u tom razgovoru.
otac daytonskog sporazuma, ma zamislite na sto smo spali, osoba koja nema veze o hrvatskoj kultui, povjesti postaje otac hrvata , svasta ama bas svasta, stvarno smo glupi, udri boze svugdje ali ne po glavi.