U tokijskoj dvorani Suntory Hall, pred oko 1.500 Japanaca, američki predsjednik je najavio nova načela azijske politike SAD, ustvrdivši da će Amerika nastaviti održavati već uspostavljene veze sa starim saveznicima Japanom i Južnom Korejom i jačati nove sa zemljama poput Kine i Indonezije.
Nakon što se našalio uputivši poseban pozdrav stanovnicima gradića Obama u Japanu, koji su veliki obožavatelji svojeg "imenjaka", Barack Obama je rekao:
- Želim da svaki Amerikanac zna da mi imamo veliki ulog u budućnost ove regije, jer ono što se događa ovdje ima izravan učinak na naše živote kod kuće. Budućnost Amerike i pacifičke Azije povezani su više nego ikad prije.
Kinu, državu koju će sljedeću posjetiti na svojoj azijskoj turneji, Obama je pozdravio kao novog partnera a ne konkurenta:
- Mi pozdravljamo kineske napore za igranjem veće uloge na svjetskoj pozornici, uloge u kojoj će njihovo rastuće gospodarstvo značiti i rastuću odgovornost.... U međusobno povezanom svijetu, moć ne mora značiti da netko dobiva a netko gubi, i jedna nacija ne mora se bojati uspjeha druge.
Govoreći o Kini, Obama nije spominjao ljudska prava i probleme u Tibetu, (samo je uopćeno rekao da SAD "neće prestati govoriti o temeljnim vrijednostima koje su nam prirasle srcu") ali je spomenuo, i izrijekom opomenuo, Mjanmar i Sjevernu Koreju.
Sjevernu Koreju je Obama pozvao na odustanak od programa nuklearnog naoružanja, upozoravajući da se "poštivanje ne zadobija ratobornošću":
- Jasno je kamo vodi taj put. Nastavit ćemo slati jasnu poruku svojim djelima, a ne samo svojim riječima. Odbijanje Sjeverene Koreje da udovolji svojim međunarodnim obvezama dovest će samo do manje sigurnosti, a ne više sigurnosti.
Tijekom svojeg 40.minutnog govora, američki predsjednik najavio je da će se SAD priključiti transpacifičkoj zoni slobodne trgovine, koju su 2006. uspostavili Čile, Novi Zeland, Singapur i Brunei (a Vijetnam i Australija su pred ulaskom), i koja bi se mogla proširiti na 21 državu azijsko-pacifičke zone
Nakon govora, Obama se zaputio u carsku palaču na ručak s carem Akihitom i caricom Michiko, dok su njegov govor počeli analizirati azijski politički stručnjaci koji su se o njemu uglavnom izrazili pohvalno.
Shen Dingli iz Centra za američke studije sveučilišta Fudan u Šangaju istaknuo je Obamine riječi o tome da na Kinu ne gleda kao na prijetnju:
- On nije došao u Aziju obnavljati razmirice. Razmirice su jasne, za njih svi već znaju. Ono što je on jasno istaknuo je da postoje vrijednosti koje jednako cijenimo
Jedini koji nisu bili baš oduševljeni bili su tajvanski analitičari, koji smatraju da Obamine najave bliže suradnje s Kinom stavljaju znak pitanja na poštivanje američkih obaveza preuzetih u ugovorima o savezništvu s Japanom.
Jos veca povezanost? Pa to u prijevodu znaci jos vise zaduzivanja kod istih. Kinezima su duzni vise od 2000 milijardi. Koliko su duzni Japancima ne znaju ni sami. Meni se cini da je samo odgodio naplatu duga. Ako uopce.