– Odnosi s Europskom unijom predsjedniku Obami iznimno su važni jer on EU vidi kao američka vrata k ostatku svijeta – ustvrdio je prije desetak dana američki veleposlanik u EU William E. Kennard na predstavljanju knjige “The Obama Moment” (Obamin trenutak, ali i Obamin zamah odnosno poticaj) što ju je objavio Europski zavod za sigurnosna istraživanja. Američka državna tajnica Hillary Clinton izjavila je, pak, protekli tjedan u Parizu da su EU i SAD “pozvani pozabaviti se nekima od najvećih izazova u ljudskoj povijesti, za što je nužno osuvremeniti i osnažiti naše partnerstvo za to novo doba”.
Pa ipak, američki predsjednik Barack Obama odbacio je poziv na redovni proljetni summit EU i SAD-a, koji se u svibnju trebao održati u Madridu. Obama je poručio da u svibnju nema vremena za put u Europu. Iz EU su mu odmah ponudili da “zajedno nađu novi obostrano odgovarajući nadnevak”, no iz Washingtona je stigla pljuska:
- Sve do sada summiti bi se događali u polugodišnjim razmacima, što se temeljilo na rotirajućemu predsjedanju EU-om. Sada imate novi ustroj: ne samo rotirajuće predsjedništvo nego i predsjednika Europskoga vijeća i predsjednika Europske komisije. Mi se kroz to probijamo jednako kao što se i Europljani sami kroz to probijaju: tko će biti domaćin budućemu sastanku na vrhu EU i SAD-a, i gdje će se održati. To i slična pitanja iznova razmatramo u svjetlu promjena europske arhitekture – “objasnio” je glasnogovrnik američkoga State Departmenta Philip J. Crowley.
Lisabonski ugovor, koji je de iure stupio na snagu lanjskoga 1. prosinca, a de facto ovogodišnjega 1. siječnja, uveo je, naime, dužnost stalnoga predsjednika Europskoga vijeća, na jednom obnovljivi mandat od 2,5 godina, na koju je izabran Herman van Rompuy, te visokoga predstavnika Unije za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku, tzv. ministra vanjskih poslova, koju obnaša barunica Catherine Ashton. Nije, međutim, ukinuo polugodišnje rotirajuće predsjedanje zemalja članica niti je posve jasno razgraničio njihove mjerodavnosti.
Tako se, nakon što je Van Rompuy pozvao Obamu na summit u Bruxelles, pobunio španjolski premijer José Luis Rodríguez Zapatero te ga pozvao na summit u Madrid. Nakon nekoliko dana pregovaranja, Europljani su se dogovorili da se samo još ovaj put summit održi u zemlji članici, a svi ostali u Bruxellesu.
No, Obama, očito, ne pristaje na to da se Europljani s njime loptaju.
Čuo je da će biti previše Hrvata u EU tih dana a o nama sve svašta priča, s razlogom, pogotovo u Španjolskoj još od tridesetih.