Nobelovu nagradu američki predsjednik dobio je kontroverznom odlukom norveške komisije, koja ju mu je nagradu dodijelila više zbog njegovih stremljenja i namjera te zbog toga što je "preokrenuo smjer svjetske politike", nego zbog konkretnih dostignuća..
Postavilo se i pitanje što će dobitnik, koji svoj naslov "tek treba opravdati", učiniti s novčanim dijelom nagrade, koji nije mali – 1,4 milijuna dolara. Barack Obama, koji je ne samo na predsjedničkoj plaći nego je i imućan zahvaljujući honorarima od svojih knjiga, prema očekivanju je sav iznos Nobelove nagrade namijenio u dobrootvorne svrhe, podijelivši ga na nekoliko dijelova.
Najveći dio odvojio je za donaciju u šest zaklada koje pomažu školovanje siromašne djece – 750.000 dolara. College Summit (koji pomaže učenicima srednjih škola da prođu prijemne ispite na koledžima), Posse Foundation (koja daje škoalrine za koledž onim učenicima koje su drugi sustavi stipendiranja previdjeli), United Negro College Fund, Hispanic Scholarship Fund, Appalachian Leadership and Education Foundation iAmerican Indian College Fund dobit će po 125.000 dolara. Clinton-Bushov fond za Haiti, koji su dvojica bivših predsjednika osnovala za pomoć potresom razorenoj karipskoj državi, dobit će 200.000. Fisher House, ogranak Veteran's Administration, koji osigurava smještaj za obitelji vojnika, dobit će 250.000 dolara.
Preostalih 100.000 američki predsjednik donirat će AfriCare, organizaciji koja financira programe javnog zdravstva, borbe protiv širenja HIV-a, razvitak poljoprivrede i opskrbljivanja pitkom vodom u 19 država podsaharske Afrike.
A joj je lako nesto dijeliti sto nisi niti zaradio a kamo li zasluzio