Američki predsjednik Barack Obama potpisao zakon o reformi sustava zdravstvene skrbi, vrijednoj 940 milijardi dolara. Riječ je o najvažnijem socijalnom zakonu u posljednja četiri desetljeća u SAD-u.
- Zakon koji potpisujem pokrenut će reforme za koje su se borili i marširali naraštaji Amerikanaca - rekao je Obama na svečanom potpisivanju zakona u Istočnoj sobi Bijele kuće, pozdravljen ovacijama oko 300 kongresnika, senatora, ministara, zdravstvenih djelatnika i građana.
Obama je potpisao zakon sa 22 nalivpera, koja su darovana najzaslužnijima za njegovo donošenje, za uspomenu na uložene napore.
Nikakovo cudo, po ovdasnjim obicajima, oko 22 nalivpera (penkala) oko Predsjednikovog potpisivanja zakona! Ovdje (SAD) novi zakoni se i ne desavaju bas svaki dan. Nakon cesto dugotrajnih diskusija oko prijedloga zakona i amandmana u Kongresu i u Senatu (dva samostalna i komplementirajuca zakonodavna tjela) i onda kad oba tjela izglasaju zakon - onda zakon postaje pravomocan nakon Predsjednikovog potpisa (simbol Izvrsne vlasti). Onda sam cin potpisivanja postaje prilicno spektakularan, pogotovu kao u ovom slucaju kad je sam Predsjenik bio inicijator ovog zakona (sto je naravno izuzetak u cijelom postupku oko zakona: - prijedlog, diskusija, izglasavanje). Pa otuda onda, za \"stvaranje suvenira\", Predsjednik koristi barem po jedno pisalo za svako slovo svog potpisa. I onda teatralno daje svako pisalo pojedincima (redovito se uslikaju oko Predsjednika tada) oko sebe - onima koje smatra zasluznima da se zakon i desio. To bih ja nazvao: - dio americke teatrologije oko donosenja zakona (koji se ne desavaju bas svaki cas!).