Polaganjem vijenaca kod nekadašnje zgrade Borovo commerca i Kolonom sjećanja danas je obilježeno 18. godina od stradanja vukovarske gradske četvrti Borovo naselje.
- O stradanjima ovoga dijela Vukovara govori i podatak da je 1991. godine poginulo 176 branitelja, od čega ih je 51 ubijen nakon pada grada. Do danas se traga za sudbinom još 48 građana koji su pad grada dočekali u skloništu Borovo commerca - rekao je Ivan Pšenica, predsjednik Saveza udruga zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, dodajući da se s područja Vukovara još uvijek traži 361 osoba.
Pšenica je istaknuo da su državne institucije Hrvatske bile dužne u 18 godina istražiti tko je počinio to zlo, što nisu učinile, ali i da je žalosno da se za Vukovar sve više sudi u Srbiji umjesto u Hrvatskoj.
Sjećanja na stradanja ovoga dijela grada još su svježa i kod Vladimira Emedija, koji je u vrijeme opsade grada radio kao liječnik.
– Borovo commerc bio je zamišljen kao rezervna bolnica i mjesto gdje su se na daljnje liječenje smještali ranjenici već obrađeni u vukovarskoj bolnici. Međutim, sve veća stradanja rezultirala su da je ovo ubrzo postala prava ratna bolnica - kaže Emedi.
Situacija se dodatno pogoršala padom Lužca 2. studenoga kada je Borovo naselje ostalo bez veze s ostalim dijelom grada i kada je posao za osam liječnika, devet sestara, jednoga gipsera i dvije čistačice bio dodatno otežan.
– U bolnici je bilo oko 250 ranjenika, ali i sedamstotinjak građana koji su ovdje potražili spas od ratnoga razaranja. Među njima je bilo i stotinjak djece. Uvjeti za rad bili su strašni, a nedostajalo je svega iako smo činili maksimalne napore da osiguramo hranu, vodu i lijekove - kaže Emedi koji je poslije pada grada tri tjedna proveo u logoru Stajićevo kod Zrenjanina.
Vukovar su jučer posjetile i članice srbijanske udruge "Žene u crnom" s kojima je bila i predsjednica Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić. Prvi put su u sklopu službenoga protokola položile vijenac kod Borovo commerca.
- Naš dolazak ovdje put je da jednog dana u Vukovaru vidimo i političare iz Srbije i djecu koja će ovdje učiti o tragediji jednoga grada. Isto tako, ovo je put da oni koji su odgovorni dođu na mjesto razaranja, zatvaranja, ubijanja i da se poklone i ispričaju i gradu Vukovaru, ali i obiteljima koje još uvijek tragaju za nestalima - rekla je Kandić.
..i cá to nije bija, \"organizirani-zlocínacki-podhvat \"...tj.-Genocid ??......