Izvanredne mjere obrane od poplave i dalje su na snazi u Osječko-baranjskoj županiji. Vatrogasci širom županije četiri dana gotovo da oka nisu sklopili, iz ruke u ruku premještali su vreće s pijeskom gradeći zečje nasipe, micali su drveća s cesta, ispumpavali podrume. Tek im je noć na četvrtak donijela malo predaha, no i nju su dočekali na terenu, zečji nasip na Karašici kod Belog Manastira gradili su do iza ponoći.
– Sva su vatrogasna društva na terenima, dnevno imamo po 20-ak ispumpavanja podruma. Na telefonima smo tri dana i tri noći – kazao nam je Franjo Bartolić, zapovjednik JPVP-a Grada Belog Manastira.
>> Pomoć za Slavonce stradale u poplavama i na Facebooku
Voda je izazvala urušavanje dvaju starih vinskih podruma u Belom Manastiru. Probila je danas i Vuka u Petrovoj Slatini kod Osijeka, a voda je stigla na 300 metara od kuća pa su vatrogasci gradili zečji nasip.
– Plan evakuacije najugroženijih mjesta napravljen je do u detalje, no za sada nema potrebe za time. Situacija je pod kontrolom, vodostaji stagniraju ili padaju, no stanje se može promijeniti već za sat vremena – istaknuo je župan Vladimir Šišljagić, čelnik Stožera za zaštitu i spašavanje. Evakuaciji su najbliže bili u srijedu Bokšić Lug i Lađanska.
Orljava dosegla rekordnih 529 centimetara
Iako je danas blagdan i neradni dan, stanovnici Ulice Kralja Zvonimira u Pleternici proveli su ga itekako radno ispumpavajući vodu iz svojih podruma.
- Valjda će nam Bog oprostiti, sve je puno vode, moramo. U kuću možemo samo ljestvama preko balkona – kazala je Katica Bonić.
Bonićeva, kao i još dvadesetak kuća iz te ulice našle su se u vodi u srijedu prijepodne kada se Orljava, dosegavši rekordnih 529 centimetara, prelila preko nasipa kilometar i pol nadomak Pleternice.
- Sve se tako brzo dogodilo, muža nije bilo kod kuće a ja nisam mogla sama nositi stvari iz podruma pa su nam dva frižidera poplavljena – požalila se Marija Katušić.
Nakon što se Orljava prelila na teren su izašli djelatnici Hrvatskih voda, HŽ, policije, gradskog Komunalca te vatrogasci iz više društava s pleterničkog područja i DVD Kutjevo koji su, zajedno sa stanovnicima Zvonimirove ulice, pjesak tovarili u vreče i gradili "zečje nasipe".
Voda je međutim, pronalazila put do dvorišta i dalje u podrume. Poplavljeno je bilo i osam kuća susjednog sela Gradac. Tijekom noći i danas prijepodne i Orljava i Londža počele su polako opadati, ali se voda još zadržala u cijelom Ivanindvorskom naselju s tridesetak kuća koje je poplavljeno već pet dana.
Još uvijek su za promet zatvorene državne ceste od Požege prema Pakracu i od Pleternice preko Buka u pravcu Slav.Broda i Đakova a zbog prelijevanja vode preko ceste "odsječena" su i naselja od Čaglina do Jezera. Požeškoslavonski župan Marijan Aladrović je u srijedu proglasio stanje elementarne nepogode za cijelo područje županije.
Sava i dalje prijeti, vodostaje raste 3 cm na sat
Svim područjima koje je pogodila poplava, ali i onima koji tu nesreću još nisu doživjeli, a nalaze se u blizini rijeke Save, stiže nova opasnost.
Savin je vodostaj u tri dana narastao za tri metra i nastavlja dalje rasti tri centimetra na sat. Jučer na području Broda izmjereno je plus 710 cm, uzvodno kod Davora i Mačkovca čak oko +800 cm, a nizvodno kod Slavonskog Šamca +630 cm. -Za cijeli tok Save na novogradiškom i brodskom području proglasili smo redovno stanje obrane od poplave.
Za sada nije toliko problem u vodostaju same Save jer sadašnja razina rijeke izravno ne prijeti, ali bi zato neizravno nova opasnost tek mogla uslijediti. Brojni odvodni kanali i voda sa polja zbog visokog vodostaja Save sve teže u nju utječu, a tek će poprilično narasli vodostaji Savinih pritoka u Bosni, Une, Vrbasa i Bosne odrediti nove mjere obrane od poplave.
Do sada smo u gradnjju zečijih nasipa za obranu od poplave potrošili 20.000 vreća sa pijeskom, a tražili smo i dobili još 50.000 vreća. Sva kritična mjesta za sada su pod kontrolom, ali kada je voda u pitanju ništa nije gotovo niti sigurno-rekao je jučer Davorin Piha, voditelj Vodno-gospodarske ispostave Brodska Posavina.
Rijeka Berava se povlači, sanira se šteta
U Županji su danas crpke radile još jedino u Graničarskoj ulici gdje je u obližnji kanal pretakana voda koja je uslijed obilnih padalina prethodna tri dana okružila i umalo poplavila dvije obiteljske kuće.
U ostalim dijelovima grada voda se, budući je kiša prestala padati u srijedu poslijepodne, sama povlači pa tako i na najkritičnijim mjestima gdje ljudi sami već počinju sanirati nastalu štetu.
Slična situacija je i u Babinoj Gredi u kojoj je zbog ozbiljne opasnosti od poplave proglašeno izvanredno stanje. Berava koja se u utorak počela izlijevati iz korita te prijetiti kućama i gospodarskim zgradama u samom središtu toga sela u laganom je opadanju a za sobom povlači i vodu nabujalu u melioracijskim kanalima.
U noći s utorka na srijedu u Babinoj je Gredi, podsjetimo, evakuirano 15 obitelji u čije je kuće unatoč svim naporima vatrogasaca i mještana uključenih u obranu od poplava voda ipak prodrla. Izmješteno je također oko 60 krava i svinja iz staja koje su poplavljene. Od ostalih mjesta u županjskoj Posavini proteklih je dana djelomice bio poplavljen najniži teren u Gradištu i Štitaru no bez posljedica za imovinu mještana.
Vodostaj Save danas ujutro je kod Županje bio 828 cm a nastavi li razina rasti za 3 cm na sat za poslijepodne je najavljeno uvođenje redovitih mjera obrane od poplava na ovome dijelu njenoga vodotoka.
Voda se polako povlači u korito Bosuta, branitelji odahnuli
Kako su sinoć branitelji u Lovretićevoj u Vinkovcima i predvidjeli, jer je razina razlivenog Bosuta nekoliko sati bila ista i nije rasla, tijekom noći se razina počela snižavati pa su i stanovnici ove vinkovačke ulice koja je uz Kozarčevu bila najugroženija, mogli odahnuti jer je, čini se, prošla opasnost.
Zadnja tri dana na dijelovima ove dvije ulice uz koje protječe Bosut, postavljeno je oko kilometar zečjih nasipa jer je voda prijetila okolnim kućama.
Josip Kuterovac, voditelj vinkovačke ispostave Hrvatskih voda, izjavio je novinarima da je postignut dogovor s kolegama iz Voda Vojvodine koji su odmah kada su dobili zahtjev od Hrvatskih voda uključili moćne crpke u crpnoj stanici "Bosut" koje u istoimenom mjestu kod Sremske Mitrovice prebacuju vodu iz Bosuta u Savu jer je razina Bosuta niža.
Time je omogućen protok vode i odljev viška vode, a to je za Bosut jako važno u ovom trenutku, kaže Josip Kuterovac dodajući kako crpna stanica "Bosut" trenutno radi kapacitetom od 20 kubika vode u sekundi, a maksimalni kapacitet je 30 kubičnih metara.
- Teško je predvidjeti razvoj situacije jer sve ovisi o eventualnim novim oborinama, no i bez njih, voda će se sa poplavljenih polja vraćati u kanale i preko njih u Bosut - upozorio je Kuterovac dodajući kako su i dalje ugrožena sva mjesta nizvodno od Cerne gdje se u Bosut ulijeva Biđ koji također prima vodu iz kanala iz Đakovštine.
a sa vodom i ribe hehehehehehehehe