Uz veliki medijski interes i nazočnost brojnih inozemnih novinara na Zemaljskom sudu u Beču u petak je počela prva građanska rasprava odnosno usmeno saslušanje vezano uz „slučaj Ischgl“, dobro poznat ne samo u Austriji nego i diljem Europe i svijeta.
Da podsjetimo: austrijski skijaški centar Ischgl u Tirolu došao je u žižu svjetske javnost kao „leglo“ zaraze koronavirusom, u kojem su se navodno brojni domaći i strani turisti u ožujku su prošle godine, na početku pandemije COVID-a 19 zarazili, te zarazu iz Austrije prenijeli u zemlje odakle su došli, a neki od njih zarazu nisu uspjeli preživjeti.
Među njima je i 72-godišnji Austrijanac iz austrijske savezne pokrajine Donje Austrije, čija supruga i sin tuže Republiku Austriju i traže odštetu od 100.000 eura. Tužbu je u ime obitelji preminulog Austrijanca pokrenula Udruga za zaštitu potrošača (VSV) na čijem je čelu Peter Kolba.
U tužbi stoji kako nadležni austrijski državni organi vlasti nisu pravovremeno reagirali iako im je bilo poznato da je zaraza COVID-om 19 prisutna u tirolskoj dolini Paznauntal i nisu na vrijeme, odnosno tjedan dana prije zatvorili skijališta, lokale i obustavili turistički pogon na tom području. Kada su to napravili i obznanili izolaciju tog područja nastala je panika i ishitreni odlazak „na vrat na nos“ brojnih turista u dupkom punim autobusima s zaraženog područja.
„Moj se je otac zarazio koronavirusom za vrijeme ishitrenog odlaska 13. ožujka iz Ischgla“, rekao je u petak sin umrlog 72-godišnjaka za austrijski Radio Ö1, uoči početka sudske rasprave na bečkom Zemaljskom sudu dodavši: „Prosječno vrijeme inkubacije odgovara danu odlaska, kada su turisti bili ugurani u prepune autobuse, jer su se simptomi zaraze pojavili pet dana kasnije“.
Sin preminuloga i VSV za ishitrenu evakuaciju putnika iz Iscgla i nastali kaos krive novinsku konferenciju kancelara Sebastiana Kurza održanu 13. ožujka, na kojoj je obznanjena izolacija Ischgla i okolnog područja, nakon čega je došlo do gužve, uguravanja turista u autobuse i evakuacije iz zaraženog područja.
U tužbi se također predbacuje nadležnim pokrajinskim organima vlasti Tirola da su već znali za neke slučajeve Covid-oboljenja, ali nisu odmah zaustavili turistički pogon, nego iz pohlepe za novcem i dalje držali ski-liftove i sve turističke objekte otvorenima.
„Prije nego je došao moj otac, već je bilo poznato da je u Ischglu bilo slučajeva zaraze. Mjere su sigurno morale biti poduzete već tjedan dana ranije“ tvrdi pokojnikov sin i Udruga VSV.
Republiku Austriju pred Zemaljskim sudom zastupa savezna Financijska prokurativa. U svojoj obrani ističu kako nema pouzdanih informacija o slučajevima zaraze koronavirusom.
„Nikako nije bilo moguće prije poduzeti opsežne mjere, prvenstveno zato jer bi zabrana ulaska gostiju u pokrajinu 7.ožujka ili zatvaranje poduzeća, temeljeno isključivo na glasinama, bila u suprotnosti s vladavinom prava“, tvrdi prokuristi.
Pokojnikova supruga i sin od Republike Austrije traže 102.000 eura na ime odštete za pretrpljenu bol i patnju, troškove njege i pogrebne troškove.
Obitelj preminulog Austrijanca tvrdi da joj nije stalo do novca nego do pravde i da će novac, ukoliko ga dobe dati u dobrotvorne svrhe, budući da je i pokojnik godinama pomagao Caritas. Tužitelje u sporu protiv države zastupa odvjetnik Alexander Klauser.
Kako je rekao predsjednik Udruge zaštite potrošača Peter Kolba za austrijsku televiziju ORF, ovo je prva tužba i civilni proces, a uz nju već je Sudu podneseno daljnji 15 tužbi protiv Republike Austrije i nadležnih organa pokrajine Tirol. Dodao je kako će se tijekom rujna i listopada održati daljnjih sedam sudskih rasprava vezanih uz „slučaj Ischgl“. U međuvremenu su, kako su izvijestili mediji, podnijete kaznene prijave protiv pet osoba.
Tako su i protiv drzave HR vec podnesene brojne tuzbe, samo cenzura dragog vodje Kim il Plenkija ne dozvoljava informacije o tome.