nasilje

Obiteljski zlostavljači češće piju gemišt nego bevandu

'Domestic abuse, family and social issue'
'Warren Goldswain'
26.03.2012.
u 07:15

Prosječan je nasilnik muškarac četrdesetih godina, oženjen, procesni radnik ili obrtnik, ali među zlostavljačima ima i znanstvenika i liječnika

Gemišti i špriceri mnogo su veći okidač obiteljskoga nasilja od bevande – moglo bi se zaključiti iz podataka koje je nedavno objavio Državni zavod za statistiku. Prema rezultatima studije Dubravke Rogić-Hadžalić i Jadranke Kos, koje su proučavale nasilje u hrvatskoj obitelji od 2007. do 2010. godine, najveći broj osuđenih zlostavljača na 100.000 stanovnika upravo je u kontinentalnim županijama, a primorske su regije na dnu statističkog popisa.

Najnježniji Dubrovčani

S obzirom na to da je u više od 70 posto presuđenih slučajeva nasilniku izrečena i mjera obveznog liječenja od ovisnosti, korelacija između alkoholiziranja i podizanja ruke na supružnika ili dijete više je nego očita.

Najveći broj osuđenih obiteljskih nasilnika na 100.000 stanovnika u analiziranom četverogodišnjem razdoblju zabilježen je u Sisačko-moslavačkoj županiji (496), pa u Varaždinskoj (490,2), Virovitičko-podravskoj (465), Krapinsko-zagorskoj (442,2), Ličko-senjskoj (398,2) i Koprivničko-križevačkoj županiji (371,2).

Uz iznimku Like, riječ je o vinorodnim regijama, u kojima je vino pomiješano s mineralnom vodom "nacionalno piće".

S druge strane, supružnike i djecu najmanje mlate u Dubrovačko-neretvanskoj (112 osuđenih nasilnika na 100.000 stanovnika), Primorsko-goranskoj (161,7) i Splitsko-dalmatinskoj županiji (186,7), u kojima u vino – ako išta – ide tek obična voda. Iz nekog razloga u tu se skupinu ugurala i Brodsko-posavska županija (184), ali to je već pitanje za fenomenologe.

Hrvatski je prosjek 270 osuđenih obiteljskih nasilnika na 100.000 stanovnika.

Ukupno gledajući, u spomenute četiri godine zbog obiteljskog nasilja osuđeno je oko 50.000 hrvatskih građana.

Zlostavljač je najčešće, statistički gledano, muškarac u četrdesetim godinama, oženjen je, nije završio fakultet, a procesni je radnik ili obrtnik. Ipak, svaki je deseti zlostavljač profesor, znanstvenik, liječnik ili inženjer, a njih 16,8 posto su žene.

Autorice studije Državnog zavoda za statistiku, koje već godinama prate to područje, kažu da je iz godine u godinu sve veći broj pojavnih oblika nasilja u obitelji, ali je, s druge strane, vidljiv znatan napredak u njegovu suzbijanju i kažnjavanju.

Najčešće uvjetna kazna

Podatak koji to oslikava govori o smanjenju broja slučajeva u kojima se nasilnici izvuku zbog zastare sa 12-ak posto s početka 21. stoljeća na aktualnih oko četiri posto.

Međutim, sudovi rijetko posežu za najstrožim mjerama protiv obiteljskih nasilnika. Polovici odrežu novčanu globu, a ako i odrede zatvor, to će u 83,1 posto slučajeva biti tek uvjetna kazna.

Komentara 39

OB
-obrisani-
09:56 26.03.2012.

Vec u samom naslovu vase \'ankete\' se vidi ozbiljnost i najmera iste. Ostalo uopce nije potrebno citati jer nema nist zajednicko sa stvarnosti (kao i sve ostale \'ankete\' koje pravite) ... FUJ!

MA
markopvz
07:33 27.03.2012.

samo nista nemojte protiv dalmosa napisat,oni su u svem najbolji osim po radu...prednjace u neradu i drogi,al to nije problem,miroljubivi su do boli...p.m..

PU
pucirep
07:34 26.03.2012.

E da pijem gemišt i ja bi potražio ovog Šlabeka...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije