Silvana Vidak, 40-godišnja majka troje djece iz Donje Lomnice kraj Velike Gorice, bori se već godinu dana s ALK pozitivnim karcinomom pluća. Dobila je dijagnozu, ali ne i lijek, jer on nije na listi lijekova HZZO-a. Mjesečna doza koju treba košta 55 tisuća kuna.
– Trošim lijek osam mjeseci i odlično se osjećam, funkcioniram kao da sam zdrava. Trenutačno imam doniranu količinu od jedne gospođe, koja ga nije mogla piti jer joj je jednjak uništen zračenjem. Međutim, živim u neizvjesnosti hoću li si osigurati lijek za sljedeći mjesec. Pisala sam i ministru zdravlja Siniši Vargi i ravnateljici HZZO-a Tatjani Trupec Prenđa da mi omoguće liječenje preko HZZO-a, međutim, lijek mi nije odobren i dalje se sama snalazim. Iz HZZO-a su odgovorili da je mali broj pacijenata s ALK+ rakom pluća da bi lijek stavili na listu lijekova. Samo nas je tridesetak, uglavnom žena, ali to ne bi smjelo umanjiti naše pravo na liječenje – kaže S. Vidak, o kojoj je Večernji pisao u studenom prošle godine.
– Želim doživjeti odrastanje svoje djece – poručuje.
Jedna druga pacijentica, 57-godišnja Osječanka Spomenka Veličković, boluje od druge vrste raka pluća (EGFR mutacija) već devet godina i živi kvalitetnim životom jer njen lijek jest na HZZO-ovoj listi. Primjer je kako rak pluća može biti kronična bolest.
– Uistinu se dobro osjećam i uživam u životu. Da ga moram plaćati ili kupovati izvan Hrvatske, kao što to moraju bolesnici s ALK genskom mutacijom raka pluća, ne znam kako bih to izvela. Moj slučaj je primjer kako rak pluća može postati kronična bolest – kaže S. Veličković.
Obje su se pridružile kampanji Udruge oboljelih od raka pluća Jedra, za osiguravanje jednake dostupnosti dijagnostici i ciljanom liječenju svih oboljelih od raka pluća u Hrvatskoj. Rak pluća nemalih stanica najčešći je oblik raka pluća, javlja se u 80 posto svih karcinoma pluća. Postoji puno njegovih mutacija, a za dvije mutacije, EGFR i ALK, postoji ciljani lijek. Terapija za EGFR je na listi HZZO-a, dok ona za bolesnike s ALK karcinomom pluća nije. U Hrvatskoj je tridesetak pacijenata s tom mutacijom raka pluća, i to većinom mlađih žena i nepušača.
– Vjerujemo da svi oboljeli od raka pluća imaju jednako pravo na personalizirano liječenje – poručuje predsjednica Udruge Jedra mg. sc. Sandra Karabatić, pozivajući sve da se pridruže kampanji putem Facebooka.
>>Majku troje djece lijek za rak stoji 6000 eura mjesečno!
>>Lovorka Hančić dobila lijek Glivec
Dajte ovim nevladinim udrugama jos koji milijun dok raspravljaju o 45-oj u 21om stoljeću umjesto onima kojima treba.