Ukupno 19 zemalja EU primjenjuje sustav obračuna PDV-a po naplaćenoj naknadi s različitim kriterijima ulaska u sustav. U većini zemalja prvi je uvjet visina praga, a kreće se od 45.000 eura u Poljskoj do 2,000.000 eura u Španjolskoj, Irskoj, Italiji i Malti. Drugi je uvjet obavljanje određenih djelatnosti, objašnjava Danijela Kuliš s Instituta za javne financije iskustva Europske unije u obračunu PDV-a po naplati računa. Kako je ulazak u taj sustav plaćanja dobrovoljan, poduzetnici trebaju znati da on ima prednosti i nedostatke.
Kuliš tvrdi da obračun PDV-a po naplati pogoduje poduzetnicima koji kupcima odobravaju dulje rokove plaćanja i kod kojih se znatno razlikuju rokovi plaćanja računa dobavljačima od rokova naplate računa od kupaca. Sustav, međutim, nije toliko koristan poduzetnicima čije se isporuke plaćaju odmah po prodaji, onima koji imaju više ulaznog od izlaznog PDV-a i onima koji imaju kontinuiran tijek isporuka. Složenije je i računovodstvo.
>> 'Građani bi mogli kupiti obveznica za milijardu eura'
>> Novi način naplate PDV-a stvorit će osjećaj pravde
I te priče o nepovoljnosti onima koji imaju više ulaznog PDV-a...bla bla - da je naš sustav uredan, da smo pravna država i uređena država, ne bi se na plaćanje računa čekalo godinu i više dana. ALI, ŠTO JE DRŽAVA učinila po tom pitanju?? KOJI poduzetnik je kazneno gonjen radi nepridržavanja rokova plaćanja između poslovnih subjekata?? Naravno - nitko JER KAZNE NISU propsiane?? Lijepa naša Hrvatska, Hrvatska....pjevaju lopovi i mutikaše