Potrošnja

Obračun potrošnje: K = E x (1-1,25 x L/A) x (uR x H/I + uPOV x C/(A-L))

kristic
Dominik Grguric/Pixsell
24.01.2013.
u 12:22

Korisnici s razdjelnicima štede, pa temperatura stana ne prelazi 16 Celzijevih stupnjeva

– Zadovoljan sam jer reguliram vlastitu potrošnju. Ako se želim izdvojiti, učinit ću to zakonito, bez suglasnosti susjeda – kaže Jakov Kristić, predstavnik suvlasnika u Isidora Kršnjavog 8, 8a i 8b u Karlovcu.

 Izračunajte jednadžbu

 Uložili su oko 400.000 kuna ne bi li svaki stan dobio svoj mjerač potrošnje.

 – Ništa nismo radili bez dozvola, a radove je izvodila ovlaštena tvrtka. Grad nam je sufinancirao radove, pa smo brzo isplatili obveze. Hvala gradonačelniku Damiru Jeliću što nam je Grad izašao u susret i pravnim savjetima – poručuje Kristić.

 Posjetili smo ga ne bismo li provjerili raspoloženje nakon što je Gradska toplana poslala račune za prosinac.

 – Korisnik toplane u susjednoj zgradi, koja nije ugradila kalorimetre, u identičnom stanu je dobio oko 250 kuna veći račun od mene, a ja sam dobio oko 600. No, cijene usluga i dalje su visoke, mnogo više nego u Zagrebu, koji je samo 40 kilometara daleko – smatra Kristić.

Korisnicima koji i dalje sa svojim susjedima dijele kalorimetar najveći je problem što to ne mogu samostalno određivati koliko će potrošiti, nego ovise o navikama ostalih na istom mjernom mjestu. Ivan Butorac i Jura Skoko žive na adresi Vladka Mačeka 15b i od veljače prošle godine ugradili su razdjelnike topline. Skoko je dobio račun za prosinac od 597,73 kuna, a Butorac od 1042,20 kuna. Pokušavaju što više štedjeti, radi čega im temperatura stana ne prelazi 16 Celzijevih stupnjeva.

 – Nemamo stoga odgovarajući standard života – napominje Skoko.

 Butorac dodaje da mu se zbog štednje pojavljuje vlaga na zidovima.

 – To šteti stanu i novčaniku. U isto vrijeme susjed u identičnom stanu skinuo je razdjelnike i obračunava mu se dodatni trošak zbog toga, ali za prosinac mora platiti gotovo isto kao i ja – razočaran je Butorac razdjelnicima.

Korisnici su te sprave kupili vjerujući da će uštedjeti, mada je svrha razdjelnika pravedna raspodjela ukupnih troškova između korisnika. Onima koji su ugradili razdjelnike obveze se obračunavaju s obzirom na izmjerenu ukupnu potrošnju, veličinu stana i zabilježena isijavanja radijatora, što se mjeri posebnim impulsima. Računica je složena, a Gradska toplana uvrstila je na račune formule kojima izračunava vrijednost pojedinih stavki, kako bi korisnici mogli provjeriti jesu li izračuni točni. No, te jednadžbe za prosječnog potrošača vrlo su složene.

Stavke su označene simbolima, pa se tako tiskanim slovom “A” označava ukupna grijana površina zgrade, ukupna snaga zgrade je “B”, grijana površina stana “C”, “E” je ukupna potrošnja, “H” broj impulsa stana, “I” ukupan broj impulsa... Jednadžba za izračun potrošnje stana doslovce glasi: K = E x (1-1,25 x L/A) x (uR x H/I + uPOV x C/(A-L)). Da bi se riješila ta formula, moraju se prije toga izračunom po posebnim formulama utvrditi vrijednosti ostalih stavki koji čine elemente ove jednadžbe.

 Zb(i)rka zadataka

 – Nemoguće je dobiti smislen izračun potrošnje stana. Nakon silnog truda, dobije se doslovno ništa – kaže Skoko, koji je pred nama tridesetak minuta jednadžbu rješavao ručno, a kao inženjer građevine poznaje matematiku.

Račun smo odnijeli tehničkom rukovoditelju u Gradskoj toplani, diplomiranom inženjeru strojarstva Josipu Sladiću, kojem matematika isto nije nepoznanica. To je rješavao 20 minuta.

 – Vrijednost jedne od stavki pogrešno je upisana na računu, iako je izračun potrošnje dobar – napomenuo je Sladić.

 Međutim, ako se inženjeri moraju dobrano potruditi, kako će onda ostali izračunati jesu li im ispravno obračunati računi?

Komentara 4

Avatar messerschmidt
messerschmidt
14:20 24.01.2013.

Tko ima brunata razdjelnike, može nazvati tu tvrtku, oni mu daju šifru i ubuduće može čitati svakodnevno stanje potrošenih impulsa na internetu. Brojke koje označuju impulse se kojih 5% razlikuju od kunskog iznosa, tako da formula ni ne treba. Prijateljj mi objasnio računicu i situaciju u zgradi s tim nepouzdanim aparatima. Problem je u tome što je vidljivo da su za 12. mjesec ovi s razdjelnicima po tim impulsima trebali dobiti kojih 50% veće račune od ovih bez razdjelnika.

Avatar messerschmidt
messerschmidt
15:09 24.01.2013.

Koliko im je grad sufinancirao?

MO
modovisisajteMaraschino
22:51 24.01.2013.

16 stupnjeva??? i plaća 1000 kn... ja se grijem na plin (centralno) i imam i toplu vodu za 2 kupaonice, 7 prostorija se grije, preko dana temperatura je oko 20 stupnjeva a i kuha se na plin... kad je bilo najhladnije u tom mjesecu sam isto potrošio plina za 1000 kn... u prosjeku za vrijeme grijanja 600-800 kn. a vlaga će mu probijati bez obzira koliko grijao jer je loša gradnja i izolacija.... s obzirom koliko plaćaju ovi koji nisu ugradili razdjelnik čini mi se da je promašio investiciju sa 400000 kn makar njih više dijeli trošak

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije