Špijunska meka

Od 17 tisuća stranih diplomata u Beču polovica radi za tajne službe

špijuni
REUTERS
19.07.2010.
u 14:39

Stranim obavještajcima u Beču spočitava se da pod zaštitom diplomatskog imuniteta prikriveno obavljaju različite protuzakonite aktivnosti.

BEČ – Što ima Beč, a da nemaju ostali europski i svjetski gradovi da je upravo u njemu u petak upriličena do sada najveća razmjena agenata između SAD-a i Rusije od okončanja "hladnog rata“? Odgovor na to pitanje pokušali su u petak pronaći austrijski mediji i dobri poznavatelji međunarodnih obavještajnih (ne)prilika.

Voditelj austrijskog Centra za tajne službe, propagandu i sigurnosne studije ACIPPS u Grazu Siegfried Beer, kako na internetskom portalu prenosi bečki dnevni list Kurier, iznio je neke od razloga zbog kojih je austrijska prijestolnica postala „omiljeno špijunsko središte“.

Naime, prema njegovoj tvrdnji, Beč je već u doba "hladnog rata" zbog svoga geopolitičkog položaja na razdjelnici između Istoka i Zapada kao glavni grad neutralne Austrije bio jedno od središta međunarodne obavještajne aktivnosti.

„Danas još uvijek u njemu boravi više tisuća djelatnika tajnih službi“, rekao je Beer, istaknuvši dobre, ponekad skurilne veze između austrijskih obavještajaca s američkim i ruskim.

„ U Washingtonu su mi ponekad dostupni spisi naše Državne policije, do kojih u Beču nikako ne mogu doći“, ustvrdio je.

Inače, stranim obavještajcima u Beču se, u najmanju ruku spočitava da pod zaštitom diplomatskog imuniteta prikriveno obavljaju različite protuzakonite aktivnosti, usidreni pri svojim veleposlanstvima i raznim međunarodnim organizacijama i udrugama.

Austrijski radio i televizija ORF navodi da u Beču svoje sjedište ima i nekoliko značajnih međunarodnih organizacija - OPEC (Organizacija zemalja izvoznica nafte), IAEA (Međunarodna Agencija za atomsku energiju), UNIDO (Organizacija za industrijski razvoj Ujedinjenih naroda) i druge zbog kojih u gradu boravi oko 17 tisuća stranih diplomata.

„Polovica njih je otprilike povezana s tajnim službama“, tvrdi voditelj ACIPPS-a Siegfried Beer.

ORF izvještava da austrijsko savezno Ministarstvo unutarnjih poslova ne računa u budućnosti sa smanjenjem broja stranih špijuna u Beču koji im i dalje ostaje „značajno logističko čvorište“, na razmeđu između Istoka i Zapada.

Ključne riječi

Komentara 2

OB
-obrisani-
16:28 19.07.2010.

Austrijski radio i televizija ORF navodi da u Beču svoje sjedište ima i nekoliko značajnih međunarodnih organizacija - OPEC (Organizacija zemalja izvoznica nafte), IAEA (Međunarodna Agencija za atomsku energiju), UNIDO (Organizacija za industrijski razvoj Ujedinjenih naroda) i druge zbog kojih u gradu boravi oko 17 tisuća stranih diplomata. „Polovica njih je otprilike povezana s tajnim službama“, tvrdi voditelj ACIPPS-a Siegfried Beer. _____________________________________________ Ma nemoguce....ha,ha,ha, TEORIJA zavjere !

DU
Deleted user
20:54 19.07.2010.

Naši se srećom ne bave takvim glupostima, oni ili svercaju alkohol (kao onaj u Libiji) ili peglaju kartice na kurve i provod...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije