Neslavno, ali uvjerljivo prvo mjesto zauzima Osječko-baranjska županija na crnoj listi umrlih u 2009. zbog ispijanja alkohola. Glavom je zbog alkohola platilo 117 osoba. U Zagrebu, primjerice, ta brojka iznosi 53.
U bolnici 153 muškarca
Od ciroze jetara i duševnih poremećaja izazvanih alkoholizmom prošle su godine umrle ukupno 792 osobe u Hrvatskoj.
– Stopa smrtnosti od tih bolesti u našoj je županiji 35,4 na 100.000 stanovnika, po čemu smo drugi, odmah iza Virovitičko-podravske. Ta je stopa čak dvostruko viša od državnog prosjeka – upozorava dr. Nikola Kraljik iz osječko-baranjskog Zavoda za javno zdravstvo, koji je obradio ove podatke. U bolnici su zbog duševnih poremećaja, alkoholnih psihoza, demencija i delirija, lani završila 153 muškarca i 29 žena, dok je zbog ciroze jetara hospitalizirano njih 109, odnosno 19.
– Alkoholizam je treći uzrok smrtnosti u nas. Dodamo li sve druge probleme koji se javljaju kao posljedica, od prometnih nesreća, nezgoda na poslu, incidenata u privatnom životu pa do nasilja, onda je on u samom vrhu – ističe dr. Kraljik.
Prva čašica u 13. godini
Svaki Hrvat, u prosjeku, popije gotovo 13 litara čistog alkohola i 80 litara piva na godinu. Broj alkoholičara u državi procjenjuje se na 240.000, a liječenih je oko 7500 na godinu. Za prvom čašicom dječaci posežu već u 13., a djevojčice u 14. godini. Prema pijenju visoko smo tolerantni i to je, naglašava naš sugovornik, najveći problem.
– Mi smo kultura nazdravljanja, čovjeka se na svijet dočekuje s čašicom i tako ga se i ispraća. I čeka se svaka prigoda da bi se častilo, od kupovine automobila, do uroda na poljima. Živimo s ljudima koji piju dan i noć, i to se tolerira – naglašava. Pivarska je industrija zadnja dva desetljeća doživjela pravi procvat, a ustupak joj je, dodaje, učinjen time što je pivo stavljeno na popis prehrambenih proizvoda.
– U reklamama za pivo mobiliziraju se mladi ljudi. Po potrošnji piva samo su Austrijanci i Česi iznad nas – kaže. Sve bismo to mogli, poručuje dr. Kraljik, skupo platiti, kroz troškove liječenja, zbrinjavanja i socijalna davanja pogođenima alkoholizmom. Klubova liječenih od ove ovisnosti, pak, u državi ima tek 200.