Šveđanka u dobi od 50 godina, koja je u utorak umrla u svojoj domovini, prva je žrtva EHEC-a izvan Njemačke, javili su njemački mediji. DPA navodi da se žena vjerojatno zarazila na putovanju u Njemačku te da je od dosadašnjih 15 umrlih čak 13 žena.
U međuvremenu stižu i prve dobre vijesti. Hamburška Sveučilišna klinika izvijestila je da bilježi sporiji rast broja oboljelih. No, prema podacima Instituta Robert Koch, u životno opasnom stanju nalazi se 329 pacijenata, pa se još uvijek ne daju prognoze o razvoju epidemije. Pretpostavke da su izvor zaraze krastavci iz Španjolske još nisu potvrđene.
AFP i DPA u međuvremenu prenose, kako se čini, obećavajuće pokušaje njemačkih klinika da najteže oboljele liječe eksperimentalnim lijekom eculizumab, inače predviđenim za sprečavanje raspada krvnih stanica. Proizvođač iz SAD-a odobrio je besplatno korištenje u svrhu eksperimentalnog liječenja EHEC-a kod kojega otrovi nastali djelovanjem bakterija razaraju trombocite, čiji fragmenti potom uništavaju bubrege i moždane stanice.
Sveučilišna klinika u Münsteru razvila je pak brzi test na EHEC. Smatra se da je do sada od EHEC-a oboljelo 1400 osoba.
Moglo bi se postaviti pitanje: jesu li civilizirane zajednice( za razliku od \"primitivnih \" pemena i naroda) prljave i da li ljudi na zapadu smrde. Ako je zakljuciti po upotrebi deodoranta, moglo bi se bez problema reci , DA. Napadanjeje bakterija raznim anibioticima ( protiv zivota) je priglup pristup ,koji bi nas mogao stojati glave...