Dvoje djece, među kojima je i 14-mjesečna beba koja je nakon upale uha prošlog tjedna završila na zagrebačkoj Klinici za infektivne bolesti, umrlo je samo ove godine od pneumokokne sepse. Iako protiv pneumokoka, uzročnika sepse, meningitisa i upale pluća, već nekoliko godina na tržištu postoji učinkovito cjepivo, Hrvatska ga, za razliku od zemalja EU, zbog nedostatka novca nije uvrstila u obvezni program cijepljenja djece, pa pravo na besplatnu dozu imaju samo mališani koji boluju od teških oblika nekih kroničnih bolesti.
Analiziraju situaciju
Riječ je o cjepivima prevenar 13 i synflorix čija se cijena po dozi u ljekarnama kreće od 400 do 450 kuna.
– Godišnje u Hrvatskoj od invazivne pneumokokne bolesti oboli desetero djece, a u prosjeku umre jedno – potvrdio je dr. Bernard Kaić, šef odjela za cijepljenja HZJZ-a, koji inače Ministarstvu zdravlja predlaže kako lista cijepljenja treba izgledati. Dodao je i da osim ovih teških oblika bolesti pneumokok u velikog broja djece izaziva upale pluća i srednjeg uha.
– Više puta smo raspravljali o uvođenju pneumokoknog cjepiva u program obveznih cijepljenja, a Savjetodavni odbor je prije dvije godine i predložio njegovo uvrštenje, no nije bilo novca da ga se uvede – otkrio je Kaić. Nakon odbijenice, tvrdi epidemiolog, HZJZ je pokrenuo temeljitu analizu troškova uvođenja ovog cjepiva uz pomoć Svjetske zdravstvene organizacije.
– Činimo sve da se cjepivo uvrsti na listu – potvrdio je liječnik. Zanimljivo je i da je cjepivo protiv pneumokoka u obvezni program uvrstila većina zemalja EU te Albanija, Švicarska i Norveška. Obje vrste cjepiva, ističe dr. Kaić, nemaju težih nuspojava, a najčešće se, kao i kod drugih cjepiva za djecu, javljaju lokalne reakcije na mjestu uboda i blago povišena tjelesna temperatura.
Riječ je, objašnjava epidemiologinja sa zagrebačkog Zavoda za javno zdravstvo dr. Vladimira Lesnikar, o konjugiranim cjepivima koja su posebno pripremljena da bi nezreli dječji imuni sustav što lakše stvorio imunitet na pneumokok, a štite od 13 najčešćih sojeva ove bakterije. Synflorix je cjepivo koje pedijatar može dati djetetu u dobi od šest tjedna do pet godina, dok prevenar 13 smiju primiti mališani od navršena dva mjeseca života.
Sa znakom plusa
Iz HZZO-a poručuju da se obje vrste cjepiva nalaze na besplatnoj listi, no na sebi nose znak plus.
– Po indikacijama, na besplatno cijepljenje pravo imaju djeca u dobi od dva mjeseca do pet godina ako im je uklonjena slezena ili imaju prirođene srčane greške, kronične metaboličke bolesti uključujući dijabetes, imunodeficijencije, zloćudne bolesti – stoji u odgovoru Zavoda.
Mogu ga dobiti i oni mališani koji se spremaju na kirurški zahvat ugradnje umjetne pužnice i ventrikulo-peritonejskog odvoda te u slučaju teške kronične bolesti pluća, bubrega i jetre. A pneumokokno cjepivo mogu primiti i odrasli, a HZZO ga također plaća samo posebnim skupinama pacijenata, dok ga ostali moraju platiti.
– Pneumo 23 na teret HZZO-a mogu pak dobiti nepokretni štićenici sa smještajem u stacionarnom dijelu umirovljeničkih domova, osobe s funkcionalnom ili anatomskom asplenijom, bolesnici sa srpastom anemijom, oni s oštećenjima koja dovode do istjecanja cerebrospinalne tekućine, osobe s ugrađenom pužnicom te osobe s HIV-infekcijom – objašnjavaju iz HZZO-a.
>>Agencija za lijekove: Sezonsko je cjepivo protiv gripe sigurno
To dijete je umrlo od tipa pneumokoka za kojeg nema učinkovitog cjepiva, prevenar ne štiti od tog tipa pneumokoka. Drugo, ne vidim svrhu procjepljivanja sve djece, ako godišnje oboli njih 10, a i to cjepio ne štiti od svih vrsta pneumokoka.