- U situaciji kad pedijatrijskoj ambulanti u ivanečkom Domu zdravlja gravitiraju djeca ne samo iz Ivanca, nego i iz Bednje, Lepoglave, Višnjice, Ladanja, Jurketinca, Maruševca i cijelog okolnog kraja, gotovo je nemoguće govoriti o smanjenju gužve u čekaonici! Istina je, u doba najvećih sezonskih obolijevanja, a to je od siječnja do ožujka, roditelji s djecom na pregled čekaju čak tri do četiri sata! Razumijem da je to dugo i neugodno, ali i roditelji moraju znati da bolesnu djecu ne možemo odbiti, a tu su i cijepljenje i sistematski pregledi koji se obavljaju usporedo. Radimo najviše što možemo! Dnevnu normu, a to je 32 djece, odradimo već do pauze, a o tome koliki je ovih dana pritisak na ambulantu pokazuje i podatak da na dan pregledam i do 80 djece!
Tim je riječima pedijatrica dr. Bojana Ričko-Kovačić odgovorila na pritužbe pojedinih roditelja koji su se požalili na velike gužve u pedijatrijskoj ambulanti. Roditelji kažu da gužve traju cijele godine, žale se da bolesna, plačljiva i nervozna djeca teško podnose višesatno čekanje i pitaju postoji li mogućnost otvaranja još jedne ambulante koja bi radila u suprotnoj smjeni i tako rasteretila postojeću. Čini se da je rješenje toga problema na vidiku:
- Upravno vijeće Doma zdravlja Varaždinske županije donijelo je odluku o početku rada pedijatrijske ambulante u Lepoglavi, što je u skladu s Mrežom javnozdravstvene službe. Svojim radom trebala bi početi u travnju, a nakon polaganja specijalističkog ispita otvorit će je dr. Izabela Kranjčec i to kao zaposlenik HZZO-a. Time će se rasteretiti ambulanta u Ivancu jer bi dr. Kranjčec preuzela male pacijente s područja Lepoglave, Bednje i okolice – izjavio je ravnatelj županijskoga Doma zdravlja Ivan Crnković.
A kako to znači da će gužve u Ivancu potrajati još neko vrijeme, roditelji su zamoljeni za još malo strpljenja, to više što pedijatrijska ambulanta u Ivancu ima čak 1320 malih osiguranika u dobi do šest godina.
- Pritisak na ambulantu je golem, pa u pravilu radimo bez pauze. Bolesnu djecu ne naručujemo, to ne bi imalo smisla, jer svi su oni mali i pomoć trebaju što prije. Zdravu djecu naručujemo, a treba znati da samo u prvoj godini života roditelj mora dovesti dijete na sedam obveznih sistematskih i drugih pregleda! Ne stoji prigovor da bolesna i zdrava djeca borave u istom prostoru, jer su čekaonice odvojene, a druga je stvar gdje se roditelji s djecom kreću i čekaju na pregled – ispričala je pedijatrica dr. Bojana Ričko-Kovačić. Djece u ambulanti bilo bi i puno više, no nakon navršene šeste godine oni prelaze izabranom liječniku, pa i to ljuti roditelje jer žele da im dijete još neko vrijeme bude pod kontrolom pedijatra.