Referendum, kojim su mještani Dugopolja trebali odlučiti da im visina naknade za bespravno izgrađene kuće bude jedna kuna po četvornom metru, koji je bio zakazan za Uskrs, nije održan. Upravni sud, temeljem žalbe Općine Dugopolje kako će joj, bude li referendum uspješan, biti nanesena nenadoknadiva materijalna šteta, izdao je rješenje kojim se referendum do daljnjega odgađa.
- Čelni ljudi u Općini Dugopolje igrali su prljavu igru s ciljem da do referenduma ne dođe, uskraćujući to Ustavno pravo građanima. Počelo je s opstrukcijama oko prikupljanja potpisa, nastavilo se s određivanjem referenduma na dan Uskrsa pa skidanjem plakata. Konačni potez jest odgađanje referenduma jer je Općina uložila žalbu. Što reći nakon još jednog ovakvog poteza od strane vlastodržaca? Do nedavno su se na sva zvona hvalili da je Dugopolje najrazvijenija i najbogatija općina u Hrvatskoj, a danas malim ljudima uzimaju od usta naplaćivanjem legalizacije njihovih kuća koje su krvavo izgradili – ističe Davor Radošević (na slici), predsjednik Organizacijskog odbora za provođenje referenduma.
Napominje kako je većina stambenih objekata u Dugopolju izgrađena 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća, kada nije bilo urbanističkog plana. Vlasnici imaju nelegalne kuće, a zbog njih tada nisu dobivali društvene stanove. Radošević ističe kako uz kaznu i brojne doprinose i davanja državi ne bi bilo pošteno i općini platiti 12 kuna po metru četvornom, koliko je određeno odlukom Općinskog vijeća, nakon što su mještani peticijom izborili smanjenje cijene od 28 kuna koliko je bilo prvo određeno.
Iz Općine Dugopolje najavljuju kako će rješenje Upravnog suda dostaviti Ministarstvu uprave i Ustavnom sudu kojem su uputili zahtjev za ocjenom ustavnosti referendumskog pitanja.
>> Dugopoljska vlast odlučila na Uskrs održati referendum
Ustavno pravo za sve građane RH treba biti jednako kada bi Ustavni sud funkcionirao kao Ustavni sud, a kada je Ustavni sud kao vrh kriminalne političke organizacije on funkcionira kao krim. organizacija podobnih.