U slavonskobrodskoj Gradskoj upravi danas je održan drugi sastanak Povjerenstva za praćenje poboljšanja kvalitete zraka na području Slavonskog Broda, na kojem su predstavljene aktivnosti koje se poduzimaju u cilju rješavanja problema onečišćenja zraka.
Povjerenstvo koje je osnovano 1. listopada ima ukupno 14 članova među kojima su predstavnici Ministarstava zaštite okoliša i prirode, zdravlja i gospodarstva, Fonda za zaštitu okoliša, Agencije za zaštitu okoliša, Državnog hidrometeorološkog zavoda, Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada, Brodsko-posavske županije, Grada Slavonskog Broda, županijskog Zavoda za javno zdravstvo i Građanske inicijative – Udruga za zaštitu okoliša i prirode. Nakon sastanka na kraćoj konferenciji medije pomoćnica ministra zaštite okoliša i prirode Marija Šćulac Domac, tom prilikom je još jednom naglasila da je bosanskobrodska rafinerija dominantni izvor onečišćenja zraka sumporovodikom.
- Potvrđeno je to preliminarnom studijom procjene dominantnih udjela izvora onečišćenja koju je izradio Institut za medicinska istraživanja. Studijom je utvrđeno i da na onečišćenje zraka lebdećim česticama osim rafinerije "Brod" utječu i lokalna industrija, promet, kao i uređaji za loženje, odnosno kućna ložišta. Ova studija preduvjet je za izradu Akcijskog plana sa konkretnim mjerama za poboljšanje kvalitete zraka, a time i kvalitete života građana Slavonskog Broda" – kazala je Marija Šćulac Domac.
Na današnjem sastanku su, među ostalim, izneseni i podaci o poduzetim aktivnostima Ministarstva u cilju rješavanja problema onečišćenja zraka, podaci o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu, te su prezentirane informacije o statusu modernizacije Rafinerije nafte Brod koje su iznijeli predstavnici Rafinerije na sastanku međudržavne Radne grupe za praćenje stanja zraka na području Slavonskog Broda i Broda (BiH), koji je održan sredinom prosinca u Zagrebu. Predstavnici rafinerije tada su istaknuli kako ne namjeravaju povećavati kapacitet proizvodnje, već naprotiv smanjivati, što će na određeni način pridonijeti i smanjenju onečišćenja.
Što se tiče kvalitete zraka u Slavonskom Brodu, na temelju podataka mjerenja onečišćujućih tvari na postaji Slavonski Brod-1 i privremenoj pokretnoj postaji, te postaji Slavonski Brod-2, preliminarne analize kvalitete zraka za razdoblje od 1. siječnja do 18. prosinca 2014. godine pokazuju da je zrak u Slavonskom Brodu kategoriziran i dalje kao II. kategorije s obzirom na ozon, sumporovodik i lebdeće čestice. Zrak je bio I. kategorije, odnosno čist, u odnosu na sumporov dioksid, dušikov dioksid i benzen.
>> Nova postaja za mjerenje kakvoće zraka u Slavonskom Brodu