Konferencija o budućnosti Europe

Održana konferencija o javnom zdravlju u Hrvatskoj i Europi: 'Promjene se ne događaju preko noći'

Foto: European Parliament Zagreb
1/3
28.01.2022.
u 16:19

O budućnosti javnog zdravlja u Hrvatskoj i Europi raspravljalo se i iz komunikacijske i medicinske perspektive

Europski parlament u Hrvatskoj  i Predstavništvo Europske komisije, u partnerstvu sa zagrebačkim Pravnim fakultetom organizirali su konferenciju na temu budućnosti javnog zdravlja. Na nizu panela stručnjaci, predstavnici akademske zajednice, političari i građani raspravljali su o prijedlozima koji bi Europsku uniju trebali učiniti otpornijom na zdravstvene krize, o izazovima komuniciranja u području javnog zdravlja, ali i o tome kako funkcioniranje europskih institucija učiniti pristupačnijim i razumljivim široj javnosti.

Rasprava o javnom zdravlju održana je u sklopu procesa Konferencije o budućnosti Europe, pokrenutog kako bi građanke i građani u svim državama članicama EU-a mogli iznijeti prijedloge za reformu europskog bloka.

Dubravka Šuica, potpredsjednica Komisije zadužena za ovaj proces, u uvodnom je govoru podsjetila na najvažnije alate Konferencije: višejezičnu digitalnu platformu na kojoj svi korisnici mogu unijeti svoje prijedloge te europske panele građanki i građana. Podsjetila je da su se europske institucije obvezale poduzeti potrebne korake u skladu sa zaključcima Konferencije koja sada ulazi u veoma važnu fazu. „Promjene se ne događaju preko noći. Ostaju nam dvije i pol godine mandata da implementiramo prijedloge građana“, zaključila je Šuica.

O procesu i ciljevima Konferencije o budućnosti Europe govorila je i zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak (HDZ, EPP), a o budućnosti javnog zdravlja u EU-u iz pravne perspektive zastupnik Tomislav Sokol (HDZ, EPP). Glavak je podsjetila da na europskim panelima sudjeluje 200 nasumično odabranih građana iz svih država članica koji odražavaju raznolikost EU-a. Kao posebnu vrijednost izdvojila je suradnju različitih generacija.

„Najstariji sudionik ima više od 80 godina, najmlađi 16. Trećina sudionika su mladi u dobi od 16 do 25 godina jer moramo Europu gledati očima mladih.“

Sokol je ustvrdio kako je pandemija pokazala da velike javnozdravstvene prijetnje države članice ne mogu rješavati same te su stoga donesene odluke koje će Uniju učiniti spremnijom u budućnosti, poput jačanja nadležnosti Europske agencije za lijekove i boljeg funkcioniranja mehanizma ranog upozoravanja. Iako će zdravstvena politika i dalje ostati u rukama država članica, „dio nejednakosti u kvaliteti zdravstvene zaštite moći će se smanjiti korištenjem EU fondova“, rekao je Sokol.

Voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj Violeta Simeonova Staničić podsjetila je na činjenicu da je, prema istraživanjima Eurobarometra, zdravlje u vrhu interesa građana, odmah nakon klimatskih promjena i zaštite okoliša. Dodala je da je stoga važno da se na svim razinama raspravlja o ovoj temi, čuje glas građana i uvaže njihovi prijedlozi.

O budućnosti javnog zdravlja u Hrvatskoj i Europi raspravljalo se i iz komunikacijske i medicinske perspektive. Sudjelovali su dekan zagrebačkog Pravnog fakulteta Ivan Koprić, profesorica Jean Monnet profesorica europskog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu Iris Goldner Lang, profesor na Medicinskom fakultetu u Zagrebu Stjepan Orešković, ravnateljica Škole narodnog zdravlja "A. Štampar" Mirjana Kujundžić Tiljak, student prava Karlo Kožina, liječnica Katarina Babić, ravnateljica HINA-e Branka Gabriela Vojvodić (videovezom),  te dopisnik HINA-e iz Bruxellesa Slavko Vukadin (videovezom). Također i predstavnici europskih građanskih panela Konferencije o budućnosti Europe: Vinko Sebešić, Ivan Begić, Mateja Lisak, Martina Zvonar i Fran Radačić.

Okupljene su uvodno pozdravili posebna savjetnica ministra zdravstva Vera Katalinić Janković (videovezom), saborska zastupnica i izaslanica zagrebačkog gradonačelnika Ivana Kekin te izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, zastupnik Ivan Ćelić.

U sklopu Konferencije održana je i studentska debata "EU law moot court" u organizaciji Katedre za europsko javno pravo zagrebačkog Pravnog fakulteta koju su vodili Nika Bačić Selanec i Luka Petrović.

Snimku događaja možete pogledati na YouTube kanalu Europskog parlamenta u Hrvatskoj.

Prikupljeni zaključci bit će dio prijedloga što će se objaviti na višejezičnoj digitalnoj platformi Konferencije o budućnosti Europe.

 

*Projekt je sufinancirao Europski parlament koji se ne može smatrati odgovornim za iznesene informacije i gledišta te neposrednu ili posrednu štetu do koje može doći u okviru realizacije projekta.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije