Sjeverni Atlantik pogodilo je nekoliko oluja ovog mjeseca, a dolazi ih još. Trenutno se južno od Grenlanda okreće veliko područje niskog tlaka. S još jednim hladnim udarom s Arktika preko toplijih mora kasno u petak, razvit će se potencijalno jaka oluja koja će u nedjelju zapuhati prema Irskoj i Škotskoj. Meteorološke službe Irske i Ujedinjenog Kraljevstva mogle bi je nazvati prvom atlantskom olujom u sezoni - olujom Ashley. Posljednja značajnija oluja koja je pogodila Europu bio je Kirk prije otprilike tjedan dana.
Severe Weather Europe najavljuje kako postoje naznake da će se u subotu razviti potencijalno jaka oluja koja će udariti u Irsku i Škotsku u nedjelju, dok putuje prema sjeverozapadnoj Europi. Visoki valovi i potencijalno jaki vjetrovi vjerojatno će pogoditi zapadne obale Irske, Škotske i Hebrida. Atlantske oluje uobičajene su tijekom kasne jeseni i zime, a pogađaju zapadnu Europu. Jake oluje rjeđe su i moraju se pomno pratiti zbog potencijalnog velikog utjecaja na naseljena i obalna područja. Ovog će se vikenda puni Mjesec također poklopiti s nadolazećom olujom Ashley pa bi obalne poplave, uzrokovane kombinacijom visoke plime i značajnih visina valova iz atlantskog sustava, mogle biti veće nego inače.
Trenutna vremenska slika diljem sjevernog Atlantika otkriva veliki frontalni sustav 100 kilometara južno od Grenlanda. S njim povezana hladna fronta proteže se prema jugozapadu. Ovi hladni prodori iz arktičkog područja u mnogo topliji Atlantik često izazivaju brzo razvijajuće oluje koje nastavljaju svoj put prema zapadnoj Europi. Morske vode Atlantskog oceana još uvijek su puno toplije od prosjeka. Naime, toplije su uglavnom 1-3 °C, čak i više u nekim područjima. Temperature mora posljednjih su godinu dana kontinuirano bile anomalne.
VEZANI ČLANCI:
S visokim tlakom nad kontinentalnom Europom i dubokim niskim nad Atlantikom, između njih će se pojaviti snažna mlazna struja. Zapadnom Europom proširit će se jak jugozapadnjak, u višim predjelima pojačan vjetar. Severe Weather Europe navodi kako je jedna dobra stvar što će letovi koji dolaze iz Sjedinjenih Država u Europu iskoristiti ove jake vjetrove te će biti brži od onih koji idu u suprotnom smjeru. Očekuje se da će razvoj nove oluje biti prilično brz i značajan.
Također, postoji velika mogućnost da bi oluja mogla razviti snažan maksimum vjetra poznat kao sting jet. Severe Weather Europe pojašnjava kako bi na nekim područjima vjetrovi mogli biti posebno intenzivni. Druga prijetnja su značajni valovi koji se obično povezuju s najintenzivnijim sjevernoatlantskim olujama. Visoki valovi pogodit će dijelove Irske, Škotske te Hebride. Najviši valovi mogli bi doseći visinu od 10-12 metara i dovesti do obalnih poplava. Oluja će se u nedjelju postupno kretati prema sjeveroistoku, najvjerojatnije putujući preko krajnjeg sjeverozapada Škotske prema Farskim otocima. Uz to, očekuju se i velike količine oborina.
GALERIJA Oluja Kirk poharala zapad Europe