Hrvatska i BiH izradit će zajednički katastar emisija štetnih plinova za Slavonski i Bosanski Brod, koji će osim rafinerije pratiti i sve druge onečišćivače zraka na području obaju gradova. Također, osnovat će se zajednička radna skupina dviju zemalja koja će pratiti stupanj zagađenosti zraka – zaključci su današnjeg sastanka državnih izaslanstava u Slavonskom Brodu, na kojemu je glavna točka dnevnog reda bila onečišćenje zraka iz susjedne prekosavske rafinerije.
– Hrvatska je već sastavila svoj prijedlog članova zajedničke komisije, dok se bosanska strana obvezala da će to učiniti u roku od tjedan dana. Dotad bi rafinerija i resorno ministarstvo trebali dostaviti i program mjera modernizacije rafinerije u dijelu koji se tiče ispunjavanja standarda zaštite okoliša – kazala je ministrica zaštite okoliša i prirode Mirela Holy podsjećajući kako se od predviđene investicije od 500 milijuna eura u modernizaciju rafinerije petina odnosi upravo na ekološke namjene.
Ministrica je istaknula da će druga mjerna postaja za mjerenje kakvoće zraka biti instalirana do kraja ove godine pokraj stadiona Marsonije, a ministarstvo je već sada zatražilo i mjerenje dodatnih parametara, osobito lebdećih čestica. Dodala je da je nije zabrinuo Čačićev dogovor s ruskim naftnim kompanijama o gradnji naftnog terminala u Luci Brod, jer u Hrvatskoj, kaže, postoje zakoni koji podrazumijevaju postupak procjene utjecaja na okoliš i koji će pokazati je li neki zahvat prihvatljiv i pod kojim uvjetima.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović rekao je da će se bosanska strana sve više prilagođavati propisima i standardima EU.
– Prihvatili smo svojevrsnu mapu put kad je riječ o zagađenosti zraka u dva Broda. BiH će odmah pristupiti realizaciji ovih dogovora – istaknuo je Šarović.
Ako neki problem ne želiš riješiti, osnuješ \"radnu skupinu\". Nabavite ljudi bolje gas maske.