Ulazimo u 2020. godinu, koju će u političkom smislu obilježiti predsjedanje Europskom unijom i parlamentarni izbori, a činjenica da će političari prvo biti zabavljeni europskom birokracijom, a potom borbom za novi mandat najavljuje još jednu godinu bez rezova u javnom sektoru.
Bez te ključne promjene nužne za rasterećenje ekonomije, a time i jačanja konkurentnosti domaćih proizvoda, ne može se očekivati jače ubrzanje BDP-a. Zato će na već prokušanoj formuli osobne i turističke potrošnje te niskih kamata na zaduživanje građana i u 2020. godini Hrvatska i dalje rasti po stopi od oko tri posto. Taj rast nije zadovoljavajući iako se političari često tješe činjenicom da je iznad prosjeka Europske unije, a nije ni dovoljan jer ne osigurava sustizanje standarda koji imaju razvijene zemlje, već suprotno Hrvatsku zadržava na začelju Europe.
Taj umjereni rast koji bilježimo posljednje četiri godine, a očekujemo i u petoj godini u kontinuitetu, građani osjete i kroz svoja primanja i kroz priliku za zaradu i zapošljavanje. Osjete ga i tvrtke koje bilježe rast prihoda i zarade, a jako ga osjeti i državni proračun koji i iduće godine može zabilježiti suficit konsolidirane države.
Ipak, činjenica da su primanja ponešto narasla, da je sve lakše pronaći posao jer radnika nedostaje i da država više ne grca u dugovima ne bi nas trebala tješiti, već bi se ulazak u novo desetljeće trebao iskoristiti kao prilika za ubrzanje rasta na stope od 5 posto i više. Ambicioznost je nužna jer nikad nije bilo ovoliko pozitivnih okolnosti koje Hrvatskoj idu u prilog pa je šansa koja nam se nudi prevrijedna da bi je se zbog jednih izbora ili pak usredotočenosti na ugošćavanje europskih političara propustilo.
Sada je vrijeme za drastično smanjenje javnog sektora, porezno rasterećenje koje će se jako osjetiti i jednostavnu državu koja poduzetnike posljednjih dana 2019. neće zamarati suludim propisima poput onoga po kojem moraju dati izjavu da su stvarni vlasnici svoje tvrtke. Javni su službenici, kaže analiza britanskog kraljevskog instituta, među zanimanjima koja bi u 2020-ima trebala gubiti radna mjesta. Neće se valjda jedino u Hrvatskoj zadržati sustav u kojem su najvažnija kasta
Plenković i reforme, ha, ha, ha.....