Policija poziva građane na oprez prilikom sklapanja raznih pretplatničkih ugovora, a naročito da ugovore ne potpisuju i na taj način ne čine usluge drugim osobama, posebno onima koje su im nepoznate ili slabo poznate.
– Naime, proteklih dana policija PU primorsko-goranske zaprimila je prijave dvoje građana, starosti 83 i 21 godinu, koji su oštećeni kaznenim djelima prijevare. Oni su za druge osobe u trgovinama u Rijeci i Krku potpisali ugovor o korištenju telekomunikacijskih usluga i kupnji mobitela, nakon čega su stvarni korisnici usluga i mobilnih uređaja nestali u nepoznatom smjeru. Procjenjuje se da su građani, čiji su potpisi na ugovorima, sveukupno oštećeni za oko 18 tisuća kuna – javljaju iz policije.
Policija upozorava sve građane da budu posebno oprezni i ne nasjedaju na razne oblike prijevara kojima počinitelji nastoje ostvariti protupravnu imovinsku korist.
– Građanima preporučujmo da prije potpisivanja ugovora, obrazaca, pristupnica i sličnih papira dobro provjere o čemu se zaista radi. Na taj način se ne izlažete nepotrebnim troškovima i materijalnoj šteti, a svoje osobne podatke ne činite dostupnima drugim osobama – poručuju iz policije.
>> Ne nasjedajte na novu prijevaru na Facebooku
Ispravite me ako sam u krivu, ali do OIB-a može doći bilo tko - preko adrese i zatim utipka npr. u zemljišne knjige ili katastar kućni broj i ulicu, učas ima OIB vlasnika. A kad se usvajao OIB, govorilo se da će biti ekskluzivno dostupan samo policiji i pravosuđu. Npr. HTV inkasator, djelatnici Elektre ili bilo tko u tom rangu cool traži OIB od korisnika - iako nema zakonsko ovlaštenje. I to "prolazi", iako u suprotnosti s zakonom. I onda se policija čudi kad dođe do zloupotreba osobnih podataka - a da prvo krenu u sukob s onima koji skupljaju takve podatke mimo zakonskog ovlaštenja!?