Bit će rasprava, ali na koncu će se postići sporazum o razmještaju 160.000 izbjeglica po zemljama EU, kazao je predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz. Nakon prošlog propalog sastanka šefova država i vlada 28 zemalja članica Europske unije o problemu imigranata, sadašnji mora polučiti uspjeh. Ministri unutarnjih poslova trebali bi pripremiti nacrt sporazuma kako bi ga onda sutra na sastanku vrh EU usvojio.
Kao prvo, politika mađarskog premijera Viktora Orbana prema izbjeglicama ne samo što neće proći, nego će biti i osuđena. U Europi se ne grade zidovi i žičane barijere, a posebno ne između dvije države članice EU, s obzirom na to da bi Orban htio podići barijeru između Mađarske i Hrvatske. Već je sumnjivo, možda i kažnjivo, bilo postavljanje žičane ograde prema Srbiji, koja ima status kandidatkinje za ulazak u EU, ali nastaviti gradnju barijere prema Hrvatskoj kap je koja je prelila čašu strpljenja ostalih europskih čelnika. Novi mađarski dekret objavljen u službenom listu, koji je potpisao Orban, najavljuje, istina bez spominjanja mjesta, gradnju novih barijera. Upućivanje vojske na granice između dvije zemlje članice EU nije u genima nove Europe jer se za održavanje reda poziva policija, a ne vojska.
Dakle, kakav bi trebao biti sporazum izvanrednog sastanka na vrhu EU? Prije svega pružit će se pomoć Turskoj, Jordanu i okolnim državama koje su primile oko četiri milijuna sirijskih izbjeglica. Time se želi zaustaviti daljnji izbjeglički valovi. OECD je objavio u Parizu da bi ove godine gotovo milijun izbjeglica moglo tražiti azil u Europi. Turska će, vjerojatno, dobiti oko milijardu eura, što je pet puta više od iznosa koji je EU već dao toj zemlji za zbrinjavanje milijun izbjeglica. Turska će morati poboljšati smještajne uvjete za izbjeglice, a predviđen je i sastanak s turskim predsjednikom Erdoganom 5. listopada. Osnovno je da izbjeglice iz Sirije i Iraka ostanu u Turskoj, a na to se Ankara mora obvezati. To će smanjiti njihov priljev u Europu, koja će pak moći suzbiti sadašnji kaos u njihovu prihvatu i razmještaju.
Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
orbanova politka će proći. to ne vide samo hrvatski copy-paste novinari i 'analitičari'. kako neće proći, kad je upravo orban natjerao i jednu njemačku da promijeni stav, i najavi teška ograničenja u prihvatu izbjeglica. pazite, njemačka, kao i druge velikeike zemlje unije, će značajno srezati socijalna prava svima, a ne samo njima. ne shvaćate da je ovo jedan organizam, koji jede sve pred sobom. granice postoje, zidovi se u europi dižu svakih par desetljeća. zidom je podijeljen berlin, zidom je europa podijeljena bila, 45 godina. lako bi bilo reći da je samo jedna strana bila kriva. ali nije. uvijek je tu i druga strana. ne bi sjeverna koreja bila takva da je amerikanci svako malo ne dignu na noge svojim vježbama sa 'saveznicima'. nek prestanu provocirati, nek se počnu družiti sa sjevernima i eto ti mira. ali što je zapad ako nema protivnika, nekog neprijatelja? ništa. smisao nato-a nije da u njeg uđe i rusija. ili uniji da joj se priključi rusija. tko bi se kome priključio, pitanje je u tom slučaju. sve što se sad događa je pod paskom amerikanaca, koji upravljaju krizama. i postižu ciljeve. nemate pojma koja će se sad prava koje smo uživali sada ukinuti. bez ijednog pogovora. ovce i dalje idu na šišanje.