Slabi su izgledi da vođe dvadeset najbogatijih i najvećih zemalja nađu zajedničko rješenje za probleme koji već više od dvije godine pritiskaju svjetsko gospodarstvo. Već je sada jasno da se neće dogovoriti o valutnim tečajevima koji su najavljivani kao goruća tema dvodnevnog sastanka koji se završava danas.
Bez kontrole
Iako se očekivalo da će na “optuženičkoj klupi” biti Kina zbog precijenjenog juana, glavnina kritika upućena je SAD-u. Gotovo sve države “ostatka svijeta“ upozoravaju da nekontrolirano tiskanje dolara u Americi neće pomoći SAD-u, ali bi zato moglo skupo stajati cijeli svijet. Dok se očekivao kineski napad na SAD, ipak pomalo iznenađuje što su packe Americi upućene i iz Njemačke, Brazila i Argentine.
Planska privreda
Kritika ne dolazi samo od političara, nego i sa skupa gospodarstvenika, koji također zasjedaju u Seulu. Tako je bankar Eduardo Elsztain izjavio da se novac nikad nije brže tiskao.
– Tiskanje novca u prvom trenutku dovodi do gospodarskog poleta, ali poslije se vrijednost gubi. Ne vidim kako je moguće izbjeći inflaciju ako se tiska novac – upozorava argentinski bankar, dok je šef kineske delegacije ustvrdio da to što SAD tiska 600 milijardi dolara nije ništa drugo nego – planska privreda.
Marsi klap klap klap