Park prirode Lonjsko polje jedno je od najočuvanijih prirodnih poplavnih područja u Europi te jedinstvena riznica biološke i krajobrazne raznolikosti. Rasprostire se na području od 511 km2 s tri posjetiteljska centra: Krapje, Čigoč i Repušnica, te će uskoro biti otvoren i novi, četvrti posjetiteljski centar Crna roda Osekovo.
Park prirode Lonjsko polje stanište je za više od dvije trećine ukupne populacije ptica u Hrvatskoj. Posebno su zanimljive ptice močvarice, odnosno vrste koje koriste poplavno područje Lonjskog polja za gniježđenje, hranidbu i podizanje mladih. Neke od najpoznatijih ptica močvarica su žličarka, mala bijela čaplja, siva čaplja, gak, čaplja govedarica, bijela roda, liska, patka njorka, veliki vranac, čaplja danguba, velika bijela čaplja. U Parku obitavaju i druge ptice - ptice grabljivice: (orao štekavac, škanjac, šumska sova), vodomar, kosac, bregunice.
Osim ptica, na području Parka prirode Lonjsko polje postoji mnogo strogo zaštićenih vrsta životinja i biljaka. Neke od njih su sisavci (vidra, šišmiš, divlja mačka, dabar), gmazovi (barska kornjača), vodozemci (češnjača, crveni i žuti mukač, gatalinka), kukci (leptir kiselični vatreni plavac, jelenak, 18 vrsta vretenaca) te biljke (četverolisna raznorotka, rezac, kockavica). Također, Lonjsko polje jedno je od najvažnijih mrjestilišta riječne ribe u cijelom dunavskom slijevu.
Još od prvih zapisa naseljavanja područja uz srednji tok rijeke Save tu su ljudi živjeli u skladu s prirodom tako da je lokalno stanovništvo očuvalo tradicijski način života do danas, živjeli su s vodom, a ne protiv nje.
Uživanje u prirodnim ljepotama, a posebno očuvanoj prirodi zaštićenih područja, jedan je od glavnih interesa turista koji posjećuju Hrvatsku, a posebno posjetitelja Parka prirode Lonjsko polje. Upravo zbog toga organizirani sustav posjećivanja je od posebne važnosti i prvi važan za održivi način korištenja prirodnih ljepota i resursa. Javna ustanova Park prirode Lonjsko polje fokusirana je na održivi turizam te smatra da organizirani sustav posjećivanja ima pozitivan utjecaj na razvoj lokalne zajednice i zaštitu prirodnih resursa, odnosno da turizam i zaštita prirode idu ruku pod ruku.
Park prirode Lonjsko polje u ponudi ima različite edukativne grupne programe za sve – djecu, studente i odrasle, kao: Krapje – selo graditeljske baštine, Bijela roda, Ptica kosac, Posavski konj, U zagrljaju Lonjskog polja i trsnog gorja, Vodozemci, Ptica sa žlicom – žličarka, Okreni se – istraži i nauči prepoznati, Priroda i čovjek, te vikend ponude za cijelu obitelj. Kroz edukativne programe pod vodstvom vodiča-edukatora, posjetitelji uživajući u prirodnom okruženju uče o zaštićenom području. Uz edukaciju, posjetiteljima je dostupan i niz rekreativnih sadržaja kao što su bicikliranje, kanuing, pješačenje te sportski ribolov na rijekama u Parku u suradnji s lokalnim ribolovnim društvima. Na rijeci Strug u Lonjskom polju može se voziti čamcima na solarni pogon koji su dobri prema okolišu, a posjetiteljima pružaju jedinstven doživljaj prirode.
S obzirom da je u Lonjskom polju očuvano tradicijsko pašarenje, pri čemu stočari većinu godine stoku drže na pašnjacima, Park ima još jednu turističku atrakciju: posavski safari, kako su posjetitelji nazvali šetnje pašnjacima dok oko njih mirno pasu konji, krave i svinje, a na taj prizor rijetki ostanu ravnodušni.
Na istočnom kraju Parka nalazi se Krapje, selo graditeljske baštine poznato po impresivnim drvenim kućama iz 19. stoljeća. Ove tipične posavske kuće građene su od hrastovih planjki, a posebno su atraktivni zaštitini krovići, natkrivena vanjska stubišta, ukrasne ograde, tijemovi i drvena vrata koja su prava mala umjetnička djela. U Krapju prošećite Stazom graničara koja vodi do posebnog (ornitološkog) rezervata Krapje đol. Staza je dobila ime po graničarima koji su čuvali granicu nekadašnje Vojne krajine između Austro-ugarskog i Osmanskog carstva. Tako se na stazi mogu vidjeti dvije replike drvenih povijesnih stražarnica koje se koriste za promatranje ptica. Dok šećete stazom također možete promatrati autohtone vrste: posavskog konja, turopoljsku svinju i slavonsko-srijemsko podolsko govedo. Nakon šetnje uputite se u Drenov Bok te se provozajte na brodiću Vodomar koji pruža pogled na poloj rijeke Save ili se uputite prema Plesmu i zaplovite čamcima na solarni pogon Strugom i na jedinstven način doživite ljepote ove rijeke.
U Čigoču, europskom selu roda možete čuti zanimljivosti o rodama i njihovom suživotu s ljudima. S obzirom da rode dolaze krajem ožujka, proljeće je savršena prilika da se upoznate s njima ili se prošećite do nove atraktivne promatračnice „Roda“ koja omogućuje pogled na divlje te autohtone vrste domaćih životinja. Nakon toga posjetite Mužilovčicu i zađite u retenciju Lonjskog polja gdje se može vidjeti tradicijski način ispaše krava, svinja i konja na poplavnom pašnjaku.
Treća točka posjeta Parku prirode Lonjsko polje svakako treba biti Posjetiteljski centar Repušnica. Tamo se nalazi Koščeva staza, kružna staza duga 5 km. Uživajte u šetnji uz konje, krave i ptice. Fotografirajte prirodu s nove promatračnice „Ptica kosac“ ili se odmorite na odmorištu Vrbačinec u Repušničkom polju.
U svim posjetiteljskim centrima Parka prirode možete unajmiti bicikle, a za one željne dodatne avanture predlažemo najam kanua u posjetiteljskom centru Čigoč.
Da bi doživljaj bio potpun, svakako treba kušati lokalne specijalitete u autentičnim restoranima na području Lonjskog polja i držite se pravila lokalaca - jedite puno, zdravo, domaće i dobro.
Osobe koje vole putovati, sve više traže posebna iskustva, cijene autentičnost i žele doživjeti nešto što se razlikuje od njihove svakodnevice. Park prirode Lonjsko polje nudi upravo to, netaknutu prirodu, doživljaj seoskog života, smještaj u tradicionalnim drvenim kućama prilagođene suvremenim potrebama, specifične gastronomije i domaće proizvodnje te iznimno bogate kulturne i prirodne baštine.
Posjetite Park prirode Lonjsko polje već ovoga proljeća i otkrijte neotkriveno.