Tražeći podatke o isplatama naknada vijećnicima u županijama, iznenadili smo se kad smo uočili svu šarolikost obračuna naknada koje se isplaćuju vijećnicima županijskih skupština, predsjednicima i njihovim zamjenicima te članovima i čelnicima skupštinskih radnih tijela.
Neki na taj način ostvaruju prilične dodatne honorare uz plaće za svoj redovit posao. Kriterij financijskih mogućnosti, odnosno veličine proračuna ili broja stanovnika, nije ni u kakvoj korelaciji s cijenom lokalne demokracije.
Neki su vijećnici plaćeni mjesečno, rjeđe po sjednici, a neki temeljem obaju kriterija. Tako u Splitsko-dalmatinskoj županiji vijećnici dobivaju 1400 kuna mjesečno i još 1400 po sjednici. Uglavnom je uvjet za naknade sudjelovanje sjednicama, ali ponegdje se, kao i u Saboru, ni to ne traži. Vijećnici, ali i drugi političari, uglavnom dobivaju naknade i za rad u radnim tijelima skupština, gradskih i općinskih vijeća, i to uglavnom u iznosima od 100 do 300 kuna po sjednici. Zatim, imaju pravo i na naknadu troškova prijevoza, službenog puta, dnevnica i drugih materijalnih troškova. Uzgred, treba napomenuti da se naknade dodjeljuju i za članstvo u upravama lokalnih ustanova i tvrtki.
>>Cijelu priču pročitajte u subotnjem tiskanom izdanju Večernjeg lista ili prelistajte u e-izdanju Večernjeg lista
Zaradjuju toliko da obje stranke nastale raspadom komunista ne misle smanjiti lokalnu vlast. Stovise, ne otpustaju niti jedni druge, sto znaci da kod nas postoji u biti jedna stranka koja je uvijek na vlasti, ali ima dva imena. Tko to jos nije shvatio, svaka mu cast...