Krapina

Otkriveni stari nosači mosta iz doba Čeha, Leha, Meha i Viline?

Nalaziste
Matija Topolovec/PIXSELL
31.08.2012.
u 11:28

Radi se o iznimno značajnom lokalitetu pa je stavljen pod preventivnu zaštitu, a iskapanja bi počela sljedeće godine

Krije li se podno Starog grada Krapina pravo arheološko blago doznat će se tek nakon što stručnjaci Arheološkog instituta prione poslu na “Vukšićevu bregu”.

Lokalitet pod zaštitom

Prema najavama iz Instituta istraživanja bi trebala započeti u proljeće sljedeće godine, a ovih dana vlasnici zemljišta obitelj Barušić potpisali su suglasnost kojom dopuštaju istraživanja i iskapanja. A sve je počelo kada je mladi Denis Barušić uz pomoć rašljara tražio vodu na ovom brijegu za navodnjavanje vrta. O nađenim predmetima koje je iskopao poput kamenih sjekira, kostura nepoznatih životinja, vrčeva, školjki, kovanica i drugo, obavijestio je mjerodavne u Institutu. Stručnjaci su odmah izašli na teren te potom donijeli odluku o preventivnoj zaštititi lokaliteta.

– Radi se o iznimno značajnom lokalitetu – ističu u Institutu, a prve na redu za istraživanje bit će dvije jame. U jednoj od njih postoje drveni nosači za koje se sumnja da su služili za viseći most, koji je u doba Čeha, Leha, Meha i njihove sestre Viline spajao Stari grad s Hušnjakovim. Pokaže li se ta teorija točnom Krapina je pred novom turističkom senzacijom, smatra Denis Barušić, koji je nakon otkrića zanimljivih stvari iz daleke prošlosti posvetio puno vremena otkrivajući o čemu se točno radi, pa je došao i u kontakt s našim poznatim speleologom, Dubravkom Šincekom, koji pronađene pješčane školjke svrstava u doba Gornjeg badena, odnosno u doba prije postojanja Panonskog mora.

Keramika s pečatom

No sve te analize će morati prepustiti stručnjacima kod kojih su već pohranjeni brojni predmeti, poput dijelova keramike s otisnutim pečatom i drugim motivima. - Preporučeno nam je da kod radova u vrtu ne kopamo dublje od dvadeset centimetara - kaže Denis koji je do sada iskopao oko 500-tinjak raznih fragmenata.

Predmeti iz srednjeg vijeka

Prema prvim službenim procjenama pronađeni predmeti datiraju iz srednjeg vijeka, kažu arheolozi. Za sada arheološka istraživanja obavljaju se na samom lokalitetu Starog grada, za što je Ministarstvo kulture ove godine odobrilo 50 tisuća kuna. Istraživanja ovdje traju od 2008. godine. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije