Više od 326 tisuća građana u Hrvatskoj je, prema podacima iz svibnja, bilo blokirano, a od jučer je taj broj manji za – 6248. Toliko je građana, naime, deblokirano nakon što je izvršen otpis duga za 150.474 ljudi na temelju Zakona o otpisu dugova fizičkim osobama, koji je na snagu stupio u subotu, 21. srpnja. Trenutačnu situaciju te način na koji Vlada planira pomoći blokiranima komentirao je jučer u Banskim dvorima predsjednik Vlade Andrej Plenković koji je održao konferenciju s ministrima Zdravkom Marićem i Draženom Bošnjakovićem te čelnicima FINA-e.
– Iako je jedno od osnovnih načela da dugove treba podmirivati, ovo je socijalno osviještena Vlada te smo svjesni da su deseci tisuća građana u problemu – istaknuo je premijer Plenković.
Blokirani nezadovoljni
Odluku o donošenju mjera za pomoć blokiranima Vlada je donijela krajem lipnja, a zakon koji je prije tri dana stupio na snagu podrazumijeva otpis dugova fizičkim osobama do 10.000 kuna glavnice, plus kamate. Riječ je o građanima koje su blokirali država te jedinice lokalne i područne samouprave ili pravne osobe koje su povezane s njima, poput HEP-a, HRT-a, HZZO-a i plinarskih društava.
Najviše je dugova otpisano u Zagrebu, za 28.743 građana, u Splitu za njih 4302, u Osijeku 3701 i u Rijeci za 3842 građana.
– FINA je tijekom vikenda bez ikakve papirologije krenula s provedbom zakona, a ukupan iznos otpisanih dugovanja s kamatama premašuje 1,3 milijarde kuna – rekao je premijer Andrej Plenković.
Od toga glavnica iznosi 846 milijuna kuna, a kamate su gotovo 492 milijuna kuna. Prema podacima iz svibnja, ukupni iznos blokade iznosi više od 43,6 milijarde kuna, uz više od 22 milijarde kune kamata. Upravo zbog tih brojki iz Udruge Blokirani poručuju da premijerova obavijest samo lijepo zvuči.
– Zapravo se ne radi o novim mjerama, a brojke koje je premijer predstavio uz fanfare nisu nimalo značajne – ističe Miriam Kervatin, predsjednica Udruge koja dodaje kako smatra da su među 6248 građana koje je FINA automatski odblokirala, većinom preminule osobe, koje se ionako “brišu“ s popisa blokiranih.
Skupo za državu
Igor Škrgatić, financijski stručnjak čija se tvrtka BE-ON specijalizirala za blokirane također je skeptičan prema mjerama Vlade.
– Teško je predvidjeti hoće li mjere funkcionirati, ali mislim da je vjerojatnije da neće. Mislim da će ovaj otpis duga za državu biti izrazito skup, a neće se puno toga postići jer dug blokirane osobe u prosjeku iznosi 130 tisuća kuna, tako da ovih 10 tisuća radi malu razliku – ističe Škrgatić te dodaje kako, osim onima koji su u potpunosti deblokirani, i dalje ostaje poveći dug te im se status ne mijenja.
– Samo će statistike idućih nekoliko mjeseci bolje izgledati – zaključuje Škrgatić te dodaje da iako je riječ o otpisu značajne cifre, čak i u europskim pogledima, ipak je riječ samo o guranju problema pod tepih.
Udruga Potrošač: Čekaju se još tri nova zakona
Ovaj otpis duga je prva mjera novog Zakona, dok druga predviđa poticaj općinama, gradovima i županijama da postupe isto, a premijer je objasnio da će im se za to nuditi i porezne olakšice. Treća mjera zakona je poticajni model reprograma poreznog duga blokiranima.
Također, u kolovozu će stupiti na snagu Zakon o provedbi ovrhe nad novčanim sredstvima kojim se želi smanjiti broj blokiranih za oko 70 tisuća te iznosa blokade za 30 milijardi kuna. Također, čeka se i stupanje na snagu Zakona o stečaju potrošača, a radi se i na novom Ovršnom zakonu. – Pozdravljamo inicijativu Vlade da se nešto napravi, ali treba vidjeti kako će se to realizirati, jer je u Hrvatskoj često nešto na papiru sasvim drukčije nego u praksi – kaže Igor Vujović, tajnik Udruge Potrošač.
Inicijativa Ovršni ustanak ispred Sabora urudžbirala donacije Martini Dalić
čisti potpis ex-yu mentaliteta. ovi kao spašavaju a u biti su upravo oni uzrok gotovo svih tegoba hrvatskog naroda.