Ministarstvo poljoprivrede demantiralo je informaciju o uvođenju poreza na pse, navodeći da se o porezu uopće nije razgovaralo jer to ionako nije u njihovoj nadležnosti.
No, neosporna je činjenica da je porez za pse ipak bio tema razgovora na Povjerenstvu za izmjene i dopune Zakona o zaštiti životinja. U kojem je sjedilo i osam predstavnika istog Ministarstva, među njima i voditeljica Odjela za zaštitu životinja.
– Iako je Udruga Prijatelji životinja predložila uvođenje poreza na pse, pitanje porezne politike nije u nadležnosti Ministarstva poljoprivrede. Stoga taj prijedlog nije uvršten u tekst nacrta Zakona o zaštiti životinja – objašnjavaju iz Ministarstva poljoprivrede.
Prijedlog i podrška
Da je o porezu bilo govora na Povjerenstvu, potvrđuju i Prijatelji životinja u svom dopisu.
– Udruga je tijekom rada Povjerenstva podržala prijedlog drugih njegovih članova o uvođenju poreza na pse, s ciljem poboljšanja odgovorne skrbi za životinje i sprječavanja napuštanja životinja – ističu te dodaju kako porez na pse ne može biti dio Zakona o zaštiti životinja, a u Ministarstvu financija još nema prijedloga u tom smjeru. Stoga će Udruga uputiti dopis Ministarstvu financija, u kojem će uz uvjete pod kojima podržavaju takav porez dati i svoje prijedloge.
– U Hrvatskoj svakodnevno ubijaju pse u skloništima, godišnje se na taj način usmrte tisuće zdravih životinja. Skloništa su krcata psima, dok mnogi kupuju pse podržavajući njihov uzgoj i iskorištavanje. Stoga bi se oporezivali građani koji kupuju pse. Ako nekome nije problem izdvojiti nekoliko tisuća kuna za kupnju psa, umjesto da ga udomi besplatno, tada mu nije problem izdvojiti ni iznos za porez. Porez bi trebali plaćati i svi koji se bave uzgojem i prodajom pasa. Ne bi ga plaćali građani koji udomljavaju pse iz skloništa, jer oni već pomažu da se smanji broj napuštenih pasa.
Porez bi trebao biti simboličan, predlaže se iznos koji je manji od cijene cijepljenja pasa
Ako netko pronađe psa na ulici, treba ga prijaviti skloništu kako bi se udomljavanje provelo kroz sklonište. Pronađeni pas mora biti registriran kao napuštena životinja, mikročipiran i kastriran. Udruga se zalaže da oni koji su kastrirali pse imaju povlastice kroz smanjenje iznosa poreza – navode Prijatelji životinja te dodaju kako bi taj porez ipak trebao biti simboličan i s ciljem poboljšanja dobrobiti životinja. Predlažu iznos manji od cijene cijepljenja pasa, što može znatno pomoći napuštenim psima.
Prvo uvedite red
– Udruga podržava ideju o uvođenju poreza na pse isključivo ako bi bio na državnoj razini i ako novac ne bi punio državni proračun, već bi bio usmjeren za zaštitu životinja. Dobivena sredstva koristila bi se namjenski za programe kastracije, liječenje i udomljavanje životinja te edukaciju građana o zaštiti životinja – ističu Prijatelji životinja. Smatraju kako bi ova porez pomogao i provođenju Zakona, posebno mikročipiranju svih pasa koji nisu čipirani. Slične poreze uvele su i neke susjedne zemlje, a sve u svrhu odgovornog vlasništva i nenapuštanja životinja. Porez za mačke kod nas nije moguć jer ne postoji zakonska obveza mikročipiranja mačaka.
A vlasnike pasa, kako kažu, ponajmanje zabrinjava u čijoj je nadležnosti uvođenje poreza, uznemirila ih je i sama mogućnost da bi se takav porez mogao uvesti. Dok neki odbijaju i samu pomisao na još jedan namet, jer tako ga doživljavaju, drugi misle da prvo treba uvesti red i provesti Zakon o zaštiti životinja. I nakon toga, nemaju ništa protiv poreza, ako se on zaista i bude koristio za pomoć životinjama.