Američka mornarica koristila je svoj novi pomorski zrakoplov za nadzor kako bi pružila točne podatke ukrajinskim snagama da bi potopile ruski crnomorski brod Moskva, 13. travnja.
Ukrajina je tvrdila da je ispalila dvije rakete Neptun na ruski ratni brod koji je patrolirao južno od Odese. Rusija je prvotno tvrdila da je brod, na kojem je bilo više od 500 članova posade, eksplodirao nakon požara na brodu. Kasnije je Kremlj bio prisiljen priznati da je brod – nazvan u čast ruske prijestolnice – uništen neprijateljskim djelovanjem, piše Daily Mail.
Prema The Timesu, američki pomorski zrakoplov P-8 Poseidon pratio je Moskvu nekoliko sati prije nego što je krstarica napadnuta, a prije nego što je ukrajinskoj vojsci dostavio lokaciju. Zrakoplov proizveden u Boeingu temelji se na mlaznom zrakoplovu Boeing 737-800, koji naširoko koriste zračni prijevoznici kao što je Ryanair. Međutim, umjesto putnika, Poseidon je prepun najsuvremenije opreme za nadzor koja može pratiti površinska plovila i podmornice na udaljenostima većim od 100 milja.
P-8 poletio je iz Italije prema stanici na rumunjskoj obali Crnog mora, gdje je pokušao locirati položaj ruske crnomorske flote. Od invazije na Ukrajinu niz NATO-ovih nadzornih platformi i bespilotnih letjelica nadzire ruske pokrete od poljske obale, duž ukrajinske granice do Crnog mora.
Moskva je bila glavna radarska platforma ruske Crnomorske flote, opremljena raketama zemlja-zrak S-300 za zaštitu od zračnih napada. Plovilo je potonulo dok su tegljači pokušavali odvući oštećeni ratni brod na Krim na popravak.
Neptun je protubrodska raketa koju je nedavno razvila Ukrajina i koja se temelji na ranijem sovjetskom dizajnu. Uređaji za lansiranje postavljeni su na kamione stacionirane u blizini obale, a prema washingtonskom Centru za strateške i međunarodne studije, projektili mogu pogoditi ciljeve udaljene do 275 milja. To bi Moskvu stavilo u domet, ovisno o tome gdje je vatra počela.
Prema The Timesu, P-8 napustio je američku mornaričku zračnu postaju Sigonella na Siciliji 13. travnja, nekoliko sati prije napada. Prije nego što je stigao do obale Crnog mora, Posejdon je isključio uređaje koji omogućuju da ga se prati, tako da više nije bio vidljiv na internetu. Zrakoplov je bio skriven gotovo tri sata prije nego što se vratio.
Analitičarka zrakoplovnih podataka Amelia Smith rekla je za The Times da je na dan napada bilo nešto više američkih zrakoplova koji su pokrivali obalu Crnog mora. Međutim, američka mornarica odbila je potvrditi je li pomogla Ukrajini u napadu pružanjem obavještajnih podataka.
VIDEO Stanovnici na istoku Ukrajine u strahu od novih napada: 'Nemamo benzina, nema vode, nema struje... ničega!'
Lazu, car i kompanija kazu da se pijani mornar zapalio u skladistu i da su svi evakuirani zivi i zdravi. No neki se pogubili kod evakuacije pa falu